22.8 C
Skopje
21.9.2021 - 15:45

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24790)

Николас Кејџ ќе се глуми себеси на филм

Николас Кејџ ќе се глуми себеси во новиот филм што ја донесува приказната за очајничкиот обид на Николас Кејџ да добие улога во филм...

„Луцифер“ обновен за петтата и последна сезона на „Нетфликс“

Хит-серијата „Луцифер“ е обновена за петтата и завршна сезона на „Нетфликс“. Таа претходно се емитуваше на телевизијата Фокс три сезони пред „Нетфликс“ да ја...

„Такси блуз“ со својот хумор ги освојува гледачите во регионот

Српскиот филм „Такси блуз“ годинава успеа да го насмее целиот регион. Филмот е окарактеризиран како еден од најгледаните во Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина,...

Хитовите на Бајага во мјузикл

Мјузиклот „Од другата страна на перницата“, инспириран од музичкиот опус на популарниот музичар Момчило Бајагиќ-Бајага, во режија на Југ Радивоевиќ, по текст на Стеван...

Неуспешната амбиција „Мидвеј“ да биде воен филм

Во најмала рака, „Мидвеј“ на Емерих се обидува да обезбеди историски најпрецизна слика за овој настан, дури и на самиот почеток од филмот назначува...

Арапско издание на „Човечулец“ на Прокопиев

Прекрасно обликувано издание на арапски јазик на збирката раскази „Човечулец - бајки од левиот џеб“ на македонскиот писател Александар Прокопиев деновиве излезе кај египетскиот...

Шпански филмови во Кинотека

Во рамките на одбележувањето на јубилејот 25 години од воспоставувањето билатерални односи меѓу Шпанија и Македонија, Амбасадата на Шпанија во соработка со Министерството за...

Дури 40 отсто од туристите се „културни туристи“

Туризмот претставува една од најдобро растечките и најпрофитабилни стопански гранки во светски рамки, а според податоците на Светската туристичка организација дури 40 отсто се...

Настан „Да инвестираме во футуризмот“

Настанот „Да инвестираме во футуризмот: културните пејзажи на еден постсоцијалистички град“, во организација на центарот за научно истражување и промоција на културата ХАЕМУС, во...

Луцидните колажи на Игор Калц во Куманово

Изложба на впечатливи колажи од Игор Калц ќе биде поставена вечерва, во 21 часот, во кафулето „Министерство“ во Куманово. Игор Калц е дипломиран историчар...