-1.9 C
Skopje
28.2.2020 - 5:38

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24789)

Ќе продолжи изградбата на училиштето „Димитар Македонски“

Со средства од буџетот што ги одобри Владата ќе продолжи изградбата на ООУ „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче. Решение беше најдено на завчерашната седница,...

Внимателно со електронскиот отпад

Граѓаните треба да внимаваат каде го фрлаат електричниот и електронскиот отпад, затоа што тој може да содржи опасни отровни или канцерогени супстанции Неодамна општината Центар...

Стратегиска одлука или стратегиски конфликт за Западен Балкан

Со тоа што ЕУ не го смета Балканот за еден од своите стратегиски приоритети, таа направи колосална грешка. Но за замрзнувањето на процесот на...

Начини за самоодбрана од диви животни

Тие одбранбени начини или трикови можат да му го спасат животот на ловџијата Постојат начини, или може да се наречат и трикови, за преживување во...

Раштиманиот оркестар наречен македонско правосудство

Комуникацијата меѓу Обвинителството и судот, по повод случајот „Рекет“, само ја дополни грдата слика за македонскиот правосуден систем, кој покажува сериозни симптоми на гнилост....

Осум репрезентации добија нова шанса за пласман на ЕП 2020

На сметка на успехот на Португалија, Холандија, Англија, Швајцарија, Украина, Данска, Шведска и на Финска, шанса низ плејофот на Лигата на нациите да се...

Со еден циклус три рекорда на македонската репрезентација

Покрај третото место во групата, на кое Македонија досега никогаш не била на крајот од едни квалификации, црвено-жолтите поставија нови граници и за освоени...

Мурињо третпат во Лондон

Среќни сме што можеме да објавиме дека фудбалскиот стратег што освоил 25 трофеи, со Порто, Интер, Челси, Реал Мадрид и со Манчестер Јунајтед, Жозе...

Македонија ќе игра во Златната лига во одбојка?

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија в година можеби ќе се натпреварува во Златната европска лига, во која треба да играат 12 репрезентации. Одбојкарската федерација...

Европскиот и светскиот првак не се носители

Познати се 20 фудбалски репрезентации што се пласираа на Европското првенство во 2020 година. Тоа се: Австрија, Белгија, Хрватска, Чешка, Данска, Англија, Финска, Франција,...