Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24789)

Бизнис инфо

„Отворени финансии“ - платформа за транспарентно трошење пари Граѓаните преку платформата „Отворени финансии“ ќе можат да проверат кој министер колку и каде ги троши парите...

Време за европска одбранбена автономија

Во неодамнешно интервју за „Економист“, францускиот претседател Емануел Макрон ја претстави својата геополитичка визија за иднината на ЕУ. Во него тој зборуваше за „клиничката...

Европа пред голема геополитичка дилема

Пред два месеца, во своето обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изрази страв дека „голема пукнатина“ може...

Архангел Михаил чувар на македонската традиција

Теолозите истакнуваат дека одбележувањето на домашниот празник, или слава, претставува начин на прославување на светците, како што практикува и македонскиот православен народ во неговата...

Малиот пазар ги тера банките на окрупнување

Процесот, кој штотуку започна со една интеграција и со најава за уште една, веќе подолг период го поттикнуваат и надлежните институции, со укажување дека...

Меридијани

Валета - Полицијата на Малта го уапси најпознатиот бизнисмен во земјата, Јорген Фенеч, во рамките на истрагата за убиството на новинарката Дафне Карун-Галиција. Фенеч...

Иран бомбардира повеќе цели во Сирија

Израелската војска потврди дека извршила повеќе воздушни напади врз неколку цели во Сирија, каде што биле стационирани сириски единици и нивните ирански сојузнички групи....

Битката за Каталонија ќе ја потресе ЕУ

Поништениот референдум за независност од 2017 година засекогаш ја измени позицијата на Каталонија во Шпанија, поттикнувајќи неповратни процеси не само во неа туку и...

Кампања во Карпош за правилно одлагање отпад

„Фрлај паметно за чист Карпош е мотото на кампањата што ја започнаа општината Карпош и ЈП „Комунална хигиена“ за правилно одлагање на кабестиот отпад....