Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24789)

Изложба на Роберт Цветковски во Куманово

Вечерва, во 20 часот, во изложбениот салон на центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово ќе биде отворена изложба на слики, со наслов „Порака“,...

Скопје во сино на Светскиот ден на детето

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето зградите и обележјата во Скопје беа осветлени во сина боја како симболичен гест за унапредување...

Промоција на „Дното се стеснува“ од Кирил Бисероски

Промоцијата на збирката поезија „Дното се стеснува“ од Кирил Бисероски ќе се одржи вечерва, во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк“. Книгата, која е во...

„Огнено крштевање“ во Штип

Младите дипломирани актери од Факултетот за драмски уметности со претставата „Ревизор“ во Штип имаа вистинско „огнено крштевање“. За време на претставата снема струја и...

Тешко на онаа литература што нема подмладување

Не постои презаситеност, ниту редица во која еден автор може да му го земе местото на друг, вели Сузана Мицева Дали на литературата за деца...

Љупка Делева ги повика уметниците да ѝ помогнат на Венеција

Овој гест не претставува изненадување за оние што ја познаваат Љупка Делева, отворена, храбра уметница, која во разговорот што по овој повод по електронски...

Мрачната (јавна) тајна

Пијанистот Свјатослав Рихтер (1915-1997) со право важи за еден од најголемите пијанисти на 20 век. Со исклучителната длабочина на изведбата, со неверојатно топлата боја...

„Играта“ од Алесандро Барико на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје, во рамките на едицијата „Громови“, ја објави книгата „Играта“ од италијанскиот автор Алесандро Барико. Веројатно не постои човек што...

Бисер балкански

Фрустрираниот Прибе - Се вратив во оваа земја по повеќе од десет години и морам да признаам дека многу сум фрустриран поради недостигот од прогрес,...

Подготовки за референдум за Косово?

За дел од српската опозиција предложените измени за менување на цензусот на успешноста на референдумот претставуваат подготовка на законската рамка за признавање на сецесијата...