Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24788)

Фамилијарна ретро-журка

Неуморниот организатор и креатор на ноќниот живот во градот Милорад Цаиќ-Цајо, в сабота, организира голема ретро-забава што ќе се одржи во арената „А1“, со...

Моќниот „Рејдиохед“ во џез-верзија

Џез-аранжманите на нивните композиции ќе бидат уникатна фузија меѓу различните музички правци, а тоа првпат ќе биде претставено на македонската музичка сцена На 30 ноември,...

Ања Ветерова настапи во најголемата концертна сала во Беркли

По успешниот настап во перформанс-центарот „Беркли“, Ветерова се подготвува за целовечерен концерт што ќе се одржи наскоро, а насловен е „Ноќ со Ања“ Македонската пејачка...

Промовирана „Небесна геометрија“ од Андреј Ал-Асади

Андреј Ал-Асади несомнено е еден од најпрепознатливите гласови во младата македонска поезија. Се појави тивко со своето средношколско првенче „Миднајт блуз“, а веќе со...

Диџеј Свен Ват ќе го затвори „Таксират 21“

Легендарниот андерграунд-технодиџеј и поп-суперѕвезда Свен Ват, од многумина нарекуван и таткото на рејверските забави, доаѓа ексклузивно од Амстердам за да ја изведе својата магија...

Панорама

Подгорица - Црногорската управа за инспекциски работи за осум месеци од годинава достави 80 известувања за родителите што не овозможиле вакцинација на децата од...

Мицотакис повика на солидарност за мигрантите

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис побарал од префектите од целата земја да покажат солидарност за префрлање и згрижување на мигрантите од островите. - Не може да...

Сечат шуми за соседите, а повеќе увезуваат мебел

Црногорската индустрија лани извезла мебел за 766 илјади евра, додека извозот на сурово дрво бил поголем за 35 пати. Ова значи дека Црна Гора...

Добрососедство со најави за блокади на патот кон ЕУ

На прашањето дали Загреб ќе ги блокира пристапните преговори на Србија со ЕУ, хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ одговори дека „патот кон ЕУ е полн...

Бизнис инфо

„Тим институт“: 44 отсто од граѓаните немаат пари за штедење Само еден процент од граѓаните во земјава може да си дозволат да купат стан или...