Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24786)

Борјан Пановски – Македонец што ќе едри преку Атлантикот

Ние сме добро подготвени, ги поминавме речиси сите можни обуки, ни изјави Борјан Пановски, кој ќе биде дел од шестчлен екипаж (крузер „бенето 57“,...

Алкалоид со четвртото место го задржа континуитетот на врвот на ЕКК

На Европски клупски куп во Улцињ, македонскиот шампион по седум одиграни кола освои 10 бода, додека нов шампион првпат стана Обиетиво Рисарцименто од Италија Шахистите...

Кастратовиќ: Можеме да стигнеме до групите од Купот на ЕХФ

Ни недостигаше цврстина во дуелите, имавме промашени зицери, три нереализирани пенали и затоа не гледам зошто работите не би се свртеле во наша полза,...

Ангеловски: Сѐ најдобро за Австрија, се надевам дека и ние ќе...

Мирко Постоловски Специјално од Виена за „Нова Македонија“ Македонската фудбалска репрезентација претрпе пораз со 2-1 на гостувањето во Виена, од репрезентацијата на Австрија, во 9-то коло...

Македонија со победа утре може да биде трета, како никогаш досега

Црвено-жолтите играат со селекцијата на Израел и со победа ќе бидат четврти, но ако и Полска ја совлада Словенија тогаш Македонија ќе го освои...

Продолжена семејната ватерполо-традиција

БОРО СТЕФАНОВСКИ (1) Боро е еден од најголемите ентузијасти во ватерполото во Македонија, кој по „вина“ на својот татко се најде во тој спорт. Тој...

Економијата и квасецот

На граѓаните им требаат и патишта, и железница, и ефикасно здравство и уште поефикасна администрација. Само со домаќинско планирање и трошење на парите на...

Македонија (не) е голема

Токму кога ќе помислите дека чашата на понижувањата е преполнета, ќе дојде доказ дека можеме ние (поточно, тие) и повеќе од тоа. Длабочината на...

Министерство за поткусурување во коалициите и хемиските хаварии

Во хемијата и хемиската технологија принцип е секогаш инвентарот да го измие, тој што го користел или во погонот инженерот и работниците што работеле....