0.8 C
Skopje
17.1.2022 - 16:14

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24785)

„Небеска тема“ од среда до петок во МКЦ

По барање на гледачите и обожавателите на Влада Дивљан, документарниот филм „Небеска тема“, посветен на овој познат балкански музичар, три дена (на 20, 21...

Слоганот „Вклучи се, придвижи се и отфрли ги правилата“ е...

Сите хипици беа поврзани со љубовта кон музиката, омразата кон војната и презирот кон граѓанското општество, кое се задушуваше во својата самобаналност Официјален слоган-мото на...

„Геолошки пресек“ – изложба на Давид Атанасоски во Прилеп

„Геолошки пресек“ е насловот на изложбата на Давид Атанасоски, која е отворена во фоајето на центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. Поставена е...

„Импровизирани часови“ – книга поезија од Давор Стојановски

Деновиве од печат излезе книгата „Импровизирани часови“ на писателот Давор Стојановски. Ова е негова прва книга поезија, каде што Стојановски направил избор од сите...

Дисонантност на едно колективно минато

Кон „Трета страна на стварноста“, изложба на дел од колекцијата на МСУ и инсталацијата „АрхиЛикс“ на Срѓан Јовановиќ-Вајс, кустос: Ивана Васева, Музејот на современата...

И со уметнички изложби, Стоби се потврдува како жив град

На Античкиот театар, на археолошкиот локалитет и во неговиот коридор, уметникот Љубомир Милошевски реализира еднодневна ретроспектива На археолошкиот локалитет Стоби, уметникот од Струга Љубомир Милошевски...

Панорама

Бихаќ - На подрачјето на Унско-санскиот кантон во Босна и Херцеговина од вчера е воведен делодневен полициски час за мигрантите. Ова значи апсолутна блокада...

Претседателските избори за новогодишните празници

За претседателскиот кандидат од опозициската СДП, Зоран Милановиќ, одлуката да се одржат избори за претседател на Хрватска на 22 декември е „кражба и срамота“....

Самоопределување изгуби три пратенички места

Врховниот суд на Косово одлучи да се прогласат за неважечки над 3.700 коверти со гласови стигнати од Србија за вонредните парламентарни избори одржани во...

Месното население против „будванизација“ на Буљарица

Буљарица, познатото летувалиште во Црна Гора, е најзапуштен и инфраструктурно неопремен простор во будванската општина, а во ова место живеат 300-400 луѓе. Владата на...