Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24784)

ОН се соочуваат со големи долгови

Обединетите нации се соочуваат со една од најголемите финансиски кризи во своето 74-годишно постоење, со дефицит од 1,385 милијарда долари, кој на светската организација...

Трамп и Ердоган не ги надминаа главните разлики меѓу сојузниците

Спорот околу конкурентните противвоздушни системи е главна причина за тензиите помеѓу двете земји. Турција исто така се најде на критики од американскиот Конгрес поради...

Aгенцијата за храна и ветеринарство обезбеди 100 илјади микрочипови

Од Aгенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) апелираат дека сопствениците на домашни миленици имаат можност до крајот на годинава да ја искористат можноста за...

Чиста животна околина, здрава вода за пиење во селата

Неодамнешната вест дека се најдени ешерихија коли и зголемен број колиформни бактерии во повеќе бунари, извори и чешми во десетина села во општината Чучер...

„Општа мобилизација“ во борбата со загадувањето

Македонскиот претседател Стево Пендаровски го подигна на повисоко ниво проблемот со загадувањето на воздухот, најавувајќи дека тоа ќе биде главна тема на следната седница...

Застареност или застранетост

Како е можно обвиненија за кривични дела за отштета на државата за милионски суми да застаруваат по одреден рок, додека предмети за неплатен долг...

Јапонија одобри експерименти за создавање животинско-човечки хибриди

Јапонската влада го одобри барањето за експерименти со матични клетки за создавање животинско-човечки хибриди. Експериментот, кој сè уште бара одобрување од јапонското министерство за...

Минимален пораз на Гамбит Асеко СЕЕ

Шахистките на Гамбит Асеко СЕЕ (2.222, рангирани 11-ти пред турнирот), во четвртото коло загубија со 1,5-2,5 од српскиот претставник Јелица ПЕП (2.254, рангиран 9-ти),...

Најтрофејната тениска двојка заминува во пензија

Американските тенисери, браќата близнаци Боб и Мајк Брајан, кои во својата кариера освоиле рекордни 16 гранслем-титули во игра на двојки, соопштија дека по завршувањето...