-7 C
Skopje
26.11.2020 - 10:37

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24783)

„Спајс грлс“ одбиле да пеат со Адел

Иако музичката ѕвезда Адел (31) се појави на последниот концерт од повратничката турнеја на поп-бендот „Спајс грлс“, членовите на групата не ја поканиле на...

Музика и поезија на Шри Чинмој во Домот на АРМ

Во Домот на армијата вечерва ќе биде одржан концерт на ансамблот на Сахадева, каде што ќе настапат музичари и пејачи од различни страни на...

Водителката Миа Костова во новиот спот на „ДНК“

Панчо и Андреј од дуото „ДНК објавија нов видеоспот за песната насловена „Ние“, зад која стои авторскиот тандем - Лазар Цветкоски и Панчо. Музиката...

Шеесетгодишна елка поставена пред центарот „Рокфелер“ во Њујорк

Керол Шулц ја чувала елката во својот двор во селото Флорида, во областа Оринџ, од 1959 година. Свеченото вклучување на светилките ќе се случи...

„Креативни точки 2019“ во КИЦ

Вечерва, со почеток во 19.19 часот, во „Салонот 19.19“ на Културно-информативниот центар, ќе се одржи манифестацијата „Креативни точки 2019“. Истата таа се организира по...

Излезе романот „Молчи со отворена уста“

Излезе од печат новиот роман „Молчи со отворена уста“ од Снежана Младеновска Анѓелков, како 177. издание во едицијата „Проаза“ на „Или-или“. По осумгодишна пауза...

Како 3Д-артист можеш да направиш сѐ што ќе ти падне на...

Дона Урдинов, дизајнерка Дона Урдинов, која вторпат ја доби првата награда на натпреварот „3-Браш скулпт оф“ во Лос Анџелес би сакала да создаде повеќе серии...

Крунисување

Во март 1883 година, во екот на оркестрирањето на операта „Мазепа“ (работена според истоимената историска поема на Пушкин), Петар Илич Чајковски (1840-1893) добил две...

Концерт со Вадим Глузман во Филхармонија

„Меѓу срцето и умот“ е насловен концертот на кој вечерва со почеток во 20 часот, во Македонската филхармонија ќе настапи исклучителниот руски виолинист Вадим...

Панорама

Загреб - Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека стратегиска цел е до крајот на мандатот на следната влада земјата да ги исполни критериумите и...