Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24782)

Храна што треба да jа jадете за да ви биде топло...

Храната што ја консумирате влијае на вашето тело. Кога температурата паѓа и студеното време настапува, на вашето тело давајте му ја храната што во...

Кил за три дена доби шанса за реванш против Порто

Со денешниот дуел помеѓу португалскиот првак Порто и германскиот вицепрвак Кил ќе почне вториот дел од групната фаза со дуелите од осмото коло во...

Македонија ќе игра со Романија и со Алжир на „Трофеј Карпати“

Романија и Алжир ќе ѝ бидат ривали на Македонија на традиционалниот ракометен турнир „Трофеј Карпати“ во Романија, од 26 до 30 декември, како завршна...

Фудбалски освежувања – Шефилд, Фрајбург, Анже, Гранада, Каљари

По една третина од сезоните во петте најсилни фудбалски првенства, покрај очекуваните резултати, има и позитивни изненадувања, а некои од нив сезонава се вратија...

Алкалоид според планот, победа и во второто коло

Цел поен во второто коло за „фармацевтите“ освоија Инаркиев, Ковалев и Панчевски, а вчера се играше дербито со европскиот првак Медни Всадник Шахистите на Алкалоид...

Шпанскиот Суперкуп се сели во Саудиска Арабија

Фудбалскиот Суперкуп на Шпанија во следните три години ќе се игра во Саудиска Арабија и првпат во завршницата ќе се најдат четири екипи. Во...

Англиските судии повеќе ќе гледаат во мониторите за ВАР?

Деновиве се очекува предводникот на англиските фудбалски судии, Мајк Рајли, да ги охрабри судиите повеќе да ги користат мониторите од системот видеопомошник-судија (ВАР) покрај...

Македонија игра за третото место, кое никогаш не го освоила

Македонија, која шансата за пласман на ЕП 2020 ќе ја бара во плејофот во Лигата на нациите напролет, во квалификациите може да биде трета,...

Артизам по мера на киногледачот

ШЕЕСЕТТИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ ВО СОЛУН Јубилејните изданија некако по правило се резервирани за класична променада на историски потсетувања и авторски имиња за сечиј вкус....

Со „Претседателите на ДЛУМ“ се отвора нова галерија во ГТЦ

Во Градскиот трговски центар, денеска, во 14 часот, со отворање на изложбата „Претседателите на ДЛУМ“ на Друштвото на ликовните уметници на Македонија, наедно ќе...