Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24782)

Еколошки бомби отчукуваат во фабричките дворови

Инцидентот во ОХИС повикува на тревога Последниот еколошки инцидент во ОХИС кога истече токсичниот метил акрилат, кој беше складиран во фабриката, ја отвори дилемата какви...

Меридијани

Москва - Руската царинска служба соопшти дека трговската размена помеѓу Русија и САД во периодот од јануари до септември 2019 година се зголемила за...

Моралес пристигна во Мексико

Досегашниот боливиски претседател Ево Моралес пристигна во Мексико, откако мексиканските власти му одобрија азил. Моралес ја напушти Боливија откако претходно поднесе оставка од функцијата,...

За само девет месеци во Шведска регистрирани сто експлозии

Зад нападите најчесто стојат криминални групи и банди, кои сакаат да ги заплашат своите ривали, како и нивните семејства, пренесува Би-би-си Шведската полиција се соочува...

Деца ќе градат во чест на Скопје

„Го градам мојот град“ е манифестацијата што традиционално детскиот културен центар „Карпош“ ја организира во чест на градот Скопје, а е посветена на најмалите...

ТЦ „Лептокарија“ ќе добие нови украсни растенија

Општината Карпош почна со акција за замена на старото со ново зеленило, но и садење нови дрвја, а вчера веќе започна да сади нови...

Општинските ДУП-ови под превезот на тајната

Граѓани забележале дека ДУП-овите се изложуваат најчесто во простории од некој зафрлен објект од општината и дека можат да се видат само во работно...

Стихиен популизам го спаси правото на протест

Обидот за законско дефинирање построги услови за организирање јавни собири и брзото откажување од намерата го изместија фокусот на дебатата од придобивките и слабостите...

Бестрашни и смели, ги кинеа синџирите на вековното ропство

Сведоштва на директните учесници во ослободувањето на Скопје Во дневникот на Шеснаесеттата македонска ударна бригада е запишано: „Партизаните со нетрпение го чекаа часот за тргнување....