Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24781)

Алкалоид на најголемиот саем на фармацевтската индустрија

„Алкалоид АД Скопје“ од 5 до 7 ноември годинава настапи како излагач на најголемиот саем на фармацевтската индустрија во светот: „Конвенција на фармацевтски состојки“...

Компаниите без вработени упорно опстојуваат на пазарот

Иако според експертите фирмите со нула вработени се редовна појава, особено во земјите каде што често се создаваат и се затвораат фирми, токму тие...

Во Стразбур се плаќаат грешките на домашното судство

Зголемениот број обраќања на македонските граѓани до Европскиот суд за човекови права во Стразбур, секако, се должи на поголемата информираност за нивните права и...

Србија наш нов стројник за датумот?

Македонскиот државен врв генерално ја оцени како добредојдена понудата на српскиот претседател Александар Вучиќ да посредува преку разговор со францускиот претседател Емануел Макрон ние...

Меридијани

Анкара - Турција почна со репатријација на заробените џихадисти на Исламската држава. Турското МНР потврди дека е депортиран еден американски џихадист, и оти наскоро...

Санчез го очекува тешка задача за формирање нова шпанска влада

Социјалистичката партија на премиерот Педро Санчез оствари победа на парламентарните избори во Шпанија. Социјалистите, според изборните резултати, освоија најмногу места во парламентот, 120 од...

Поделби во НАТО и во ЕУ за стратегијата кон Блискиот Исток

Поразително е и тоа што од двете страни на Атлантикот воопшто немаше усогласување на политичките ставови и на реакциите од почетокот на турската воена...

Kружни текови за намалување на сообраќајниот метеж?

Експертите за сообраќајна проблематика немаат единствено мислење дали на Скопје му требаат повеќе улични кружни текови или да се бараат други алтернативи. Мадрид има...

Велика Британија планира да биде глобална Британија

Со развојот на настаните во Европа веќе станува јасно дека Обединетото Кралство со децении за време на своето членство во ЕЕЗ и подоцна во...