31.8 C
Skopje
22.6.2021 - 21:00

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24780)

Од „Охис“ истече голем проблем

Сѐ уште неутврденото количество на метил акрилат мономер, токсична супстанција што при директен контакт со кожата може да предизвика тешки оштетувања и повреди, која...

Безмилосна војна за контрола на финансиските текови

По отворањето на прашањето за брегзит, пламна војната меѓу британското финансиско средиште Лондонски Сити и германското Франкфурт на Мајна за привлекување и контрола на...

Коњите ги читаат човечките емоции

Разбирањето на коњите, односно воспоставувањето комуникација со нив е многу важно за нивната благосостојба, како и за безбедноста на луѓето што работат со нив Се...

„Златната топка“ и трендовите на светскиот фудбал

Списокот со кандидати ги илустрира големите промени во светскиот фудбал, листите редовно ги одразуваат периодите на доминација на одредени првенства и нивото на некои земји,...

Левандовски голгетерска машина, Милер мајстор за асистенции

Баерн го доби и шестото дерби по ред во Бундес-лигата дома против Борусија, во меч во кој Левандовски постави два голгетерски рекорда, а Милер...

Финалето на ЛШ нема да се игра во САД во 2024...

Финалето на Лигата на шампионите (ЛШ) во фудбал во иднина може да се игра и надвор од Европа, но тоа нема да се случи...

Нови контроверзии со системот ВАР во Англија

Љубителите на фудбалот во Англија, овој пат навивачите на Шефилд јунајтед, повторно, којзнае по кој пат сезонава, се лути на судиите и на системот...

Вардар се враќа на европската одбојкарска сцена

Одбојкарскиот клуб Вардар, за кој ќе играат неколку македонски репрезентативци и двајца интернационалци, по еден од Србија и од Јапонија, в среда му гостува...

Љама го освои „Златниот гонг“

Тој во финалната борба со технички нокаут во втората рунда го победи Романецот Вас Норберт, со што го освои „Златниот гонг“. Оваа спортска манифестација,...

Еден милион нови билети за ЛОИ 2020, но не и за...

Билети за маратонот ќе нема, бидејќи организаторите разработуваат планови како да се справат со тој проблем по префрлањето на трката во Сапоро Организаторите на Летните...