Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24780)

Бизнис инфо

Истекува рокот за исплата на К15 Исплатата на регресот за годишен одмор воспоставена со Општиот колективен договор (ОКД) за приватниот сектор од областа на стопанството...

Не поткопувајте ги авторитетот и кредибилитетот на Унијата

Спротивставувањето на почетокот на пристапни преговори за Северна Македонија и Албанија е стратегиска грешка и ги поткопува авторитетот и кредибилитетот на ЕУ, пишува во...

Регионот си трасира заеднички пат до ЕУ

Оваа средба, како и иницијативите утврдени во планот за приоритетни мерки, воопшто не е алтернатива на аспирациите на сите земји од Западен Балкан за...

Никаков провев не го фаќа правосудството

Најавата на премиерот Заев дека со т.н. ветинг во правосудството ќе се започне дури по изборите, за упатените, е сосема необјаснива динамика кога се...

Зимските центри во зимски сон

Во последниве десетина години, поголем дел македонски граѓани што уживаат во зимските спортови ги одбираат центрите во некоја од соседните земји, каде што, како...

Конфискуваната покуќнина на Евреите тајно се транспортирала во Бугарија!

Пишува: Блаже Миневски Премиерот на Бугарија, габаритниот Бојко Борисов, оној што смета дека Македонците и Бугарите се „братски хора, с’шти народ“, пред извесно време запрашан...

Меридијани

Мадрид - Шпанските граѓани вчера гласаа на парламентарните избори, кои беа четврти избори во изминатите четири години. Со предизборната кампања доминираа прашањата за предвидениот...

Моралес ја обвини опозицијата за обид за државен удар

Антивладините демонстранти што протестираат против резултатите од контроверзните претседателски избори, на кои победи актуелниот шеф на државата Ево Моралес, зазеле неколку државни телевизии и...

Последици од турската операција за конфликтот во Сирија

Ретко кога и ретко каде во светот во толку краток временски период се одиграле толку важни политичко-дипломатски и воени настани, колку што се случија...