Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24780)

Телч – ренесансен град како од бајките

Држава: Чешка Област: Јужна Моравија Жители: 5.000 Телч е убаво мало гратче во Јужна Чешка, во областа Јужна Моравија, кое изгледа како да е од некоја бајка....

Никола Ѓуричко со стендап-шоу во Скопје и во Штип

Познатиот српски актер, продуцент и водител Никола Ѓуричко со своето стендап-шоу „Сè што сте сакале да знаете за Џони а не сте смееле да...

Шест азиски земји ќе бидат најтешко погодени од климатските промени

Од зголемувањето на нивото на морињата и океаните можно е да бидат погодени трипати поголем број луѓе во периодот на овој век, отколку што...

Со нашиот пример сакаме да им помогнеме на другите!

Лицата со посебни потреби секојдневно уриваат бариери и невозможното го прават возможно Восхитувачка е моќта на човековата волја, која понекогаш може да помести и планина....

Дали „зелената“ активност на архитектите е обична фарса?

Архитектите сакаат да се гледаат себеси како општествено корисни личности со добри намери. Архитектурата како професија се стреми да привлече луѓе што имаат желба...

Концерт на Вадим Глузман, еден од најоригиналните виолинисти

„Меѓу срцето и умот“ е насловен концертот на кој ќе настапи исклучителниот руски виолинист Вадим Глузман, кој важи за еден од најдобрите инструменталисти на...

„Панта реи“ – изложба на Бојан Ковски

В четврток, 14 ноември, во галеријата „Акантус“ ќе биде отворена изложба на Бојан Ковски. Официјалното отворање на изложбата ќе почне во 20 часот, а...

Панорама

Загреб - Во Хрватска првпат се остварени повеќе од 20 милиони туристички посети во една туристичка година, а првпат е надминат и бројот од...

Критики за третманот на мигрантите

Меѓународната организација за човекови права „Хјуман рајтс воч“ (ХРВ) оцени дека на Хрватска не треба да ѝ се дозволи влез во шенген-зоната поради третманот...

И малата Црна Гора во трка за вооружување

Од влегувањето во НАТО, воениот буџет на ЦГ мошне се зголемува и тоа ќе продолжи додека не се исполни барањето за одвојување два отсто...