Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24778)

Се отвори апетитот и на северниот сосед

Националната српска телевизија РТС, во својата емисија „Квадратура на кругот“, неделава објави видеоприлог во кој се тврди дека „Мијаците се старо српско племе, кое...

Англичаните ќе играат со „наследни броеви“ на натпреварот со Црна Гора

Како дел од прославата на 1.000-от меч на Англија, сите што ја претставувале таа селекција во изминатите 147 години ќе имаат свој наследен број...

Со секое ново коло расте ефикасноста во ЛШ

Во четирите кола сезонава во ЛШ се постигнати во просек по 3,2 гола по меч. По оваа рунда, пласман во осминафиналето обезбедија само Јувентус,...

ИААФ делумно исфрли четири дисциплини

На некои митинзи од Дијамантската лига во 2020 година повеќе нема да има трки на 200 метри, 3.000 метри со пречки и натпревари во...

Тркач аматер од Етиопија трет на маратонот во Њујорк

Гирма Бекеле Гебре (26) ја почна трката меѓу 50.000 аматери (од вториот старт) и дури мораше да плати котизација од 300 долари за да...

Ѓоровиќ: Да примениме систем со многу трчање

Женската репрезентација на Македонија од идната недела ќе игра во квалификациите за ЕП 2021 во група со Летонија, Германија и со Хрватска Главна цел во...

Што би му кажал в лице на Макрон

Најпрво пред него би ја пуштил снимката од неговото видеообраќање пред референдумот во Македонија, каде што токму Макрон порачува дека патот кон ЕУ и...

Ноќ што ги промени Европа и Македонија

Иако во Македонија сите светски настани стигнуваа и сѐ уште стигнуваат со задоцнување, периодот од нецела година од уривањето на Ѕидот до основањето на...

Дипломатија за губитници: „Еве ти го на“ за ЕУ

По сѐ, повеќе од јасно е дека надворешната политика на оваа власт е „лоша“, и многумина сметаат дека е. Ај што е лоша, не...