16.8 C
Skopje
31.7.2021 - 8:09

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24778)

Што се случува во шверцерскиот триаголник Богородица – Лојане – Јажинце

Сериозноста на проблемот со шверцувањето мигранти упатените ја потврдуваат и со фактот што шверцерите се активни на терен, иако нашите граници истовремено ги обезбедуваат...

Меридијани

Москва - Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) идентификува 2.000 руски државјани што се роднини на џихадистички борци на Блискиот Исток. ФСБ предупредува дека...

Иран засилено го зголемува влијанието на Блискиот Исток

Иран победува во стратегиската битка за влијание на Блискиот Исток против својот најголем ривал Саудиска Арабија. Иранските регионални ривали потрошија многу милијарди долари за...

САД нудат алтернатива за кинескиот „Еден појас, еден пат“

Иницијативата „Мрежа на сини точки“ е дел од надворешнополитичката визија на администрацијата на Трамп, фокусирана на тоа што го нарекува „слободен и отворен индопацифички...

Згаснат вечниот оган на Споменикот на паднатите херои

Таканаречениот вечен оган на Споменикот на паднатите херои за Македонија во паркот „Жена-борец“ е изгасен. Скопјани прашуваат кој и зошто ги изгасна пламените на...

Оние што шетаат кучиња треба да го чистат и нивниот измет

Законот за јавна чистота предвидува 50 евра казна за сите што ќе остават измет од кучиња на јавна површина. Од градот Скопје велат дека...

Реформи – кога и за кого

Во предизборниот амбиент во земјава, кој неминовно се создаде по договорот на партиските лидери за одржување предвремени парламентарни избори на 12 април, наредната година,...

Шпионскиот авион од Студената војна сe уште е најбрзиот авион на...

Авионот од времето на Студената војна, „СР-71 блекбрд“, може да лета повисоко и побрзо од кој било друг дури и по 55 години подоцна....