36.8 C
Skopje
31.7.2021 - 16:40

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24778)

Град во кој ноќното читање е попопуларно од одење во бар

Ако сметате дека работното време на книжарниците е прекратко, можеби решението е да го посетите Тајпеј Можноста луѓето да читаат книги без обврска да ги...

Панорама

Загреб - Економскиот раст во Хрватска за годинава ќе изнесува 2,9 отсто, а потрошувачката на домаќинствата и натаму е главен мотор на растот, но...

Истекува мандатот на Хашкиот трибунал

Петгодишниот мандат на Специјалниот суд за злосторства на поранешната ОВК истекува на 30 јуни 2020 година, но портпаролката на судот Ангела Гриеп вели дека...

Курти најавува реципроцитетни мерки

Централната изборна комисија на Косово вчера ги објави конечните резултати од парламентарни избори, кои се одржаа на 6 октомври. Претседателката на ЦИК, Валдете Дака,...

Руското оружје за Србија го „вознемири“ Вашингтон

Доколку САД воведат некаков вид санкции кон Србија, можно е тие да не бидат насочени кон државата, туку да бидат персонални и насочени кон...

Бизнис инфо

Поголема поддршка за лозарите На лозарите ќе им бидат префрлени по два денара за килограм грозје, наместо по еден како до лани, и освен за...

Функционирање на прехранбениот синџир кај органските производи

Состојбата и проблемите на прехранбениот синџир сѐ повеќе се во фокусот на ЕУ, како еден од актуелните проблеми на нејзината политика. Отсуството на рамнотежа...

Се очекува економијата годинава да порасне за 3,5 отсто

Најавените предвремени парламентарни избори, според гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска, би можеле да влијаат на забавување на економската активност генерално, но ефектите би биле на пократок...

Изборниот модел меѓу математиката и театарот

Аналитичарите сметаат дека, според научните параметри, на Македонија ѝ се потребни модел со една изборна единица и отворени изборни листи, кои нема да бидат...

Гореше половина Македонија, фатени само 15 потпалувачи

Палењето стрништа често се разгорува во пожарите што тешко се контролираат, влијае врз загадувањето на воздухот, а е ризично и за оние што ги...