19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 9:54

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24778)

Лејди Гага ќе ја глуми вдовицата на внукот на основачот на...

По големиот успех во филмот „Ѕвездата е родена“, добитничката на „оскар“ Лејди Гага се подготвува за нов филм за убиството на Маурицио Гучи, наследникот...

Ќе се снима и петто продолжение на „Џон Вик“

Филмската компанија „Лајонгејт“, која стои зад франшизата „Џон Вик“, ќе почне да го снима и петтото продолжение на овој филм уште пред да излезе...

Сандра Булок се враќа во Нетфликс

Сандра Булок наскоро се враќа во Нетфликс. По успехот на филмот „Кутија за птици“, глумицата се пријави за улогата во адаптацијата на играниот филм...

Добрата вила во новата „Пепелашка“ ќе биде машко

Продукцијата „Дизни“ подготвува уште едно изненадување за љубителите на анимираните филмови. По играните верзии на цртаните: „Аладин“ и „Кралот лав“ се подготвува и новата...

„Не“ за забрзувањето на филмовите на Нетфликс!

Нетфликс се соочува со остри критики од режисерите во однос на новината што ја спроведува со вклучување на функцијата за забрзување на филмовите Режисери и...

Промоција на „Тихување“ од Тихомир Јанчовски

Промоција на книгата „Тихување“ од Тихомир Јанчовски ќе се одржи вечерва, во „Салон 19,19“, со почеток во 19.19 часот. Книгата е избор од сите...

Концерти на „Елогио“ и „Ну погоди“ во Филхармонија

Вечерва и утре во Филхармонија ќе се изведат два концерта, и тоа концерт на фантастичното гитарско трио „Елогио“, додека, пак, вториот е детскиот концерт...

Изложба на Никола Радуловиќ во МСУ

Во Музејот на современата уметност вечерва, со почеток во 21 часот, ќе се отвори изложбата „Система“ на Никола Радуловиќ. Кураторка на поставката е Бојана...

Премиера на операта „Кармен“

Премиерата на операта „Кармен“ од Жорж Бизе ќе биде изведена на 8 и 12 ноември. По нејзината последна премиерна обнова во 2002 година, по...

„Вардар филм“ ги отвора тајните архиви на Скопје

Преку архивирање и дигитализација на стари филмски ленти од домашната архива на скопјани се открива скриено богатство за животот во градот, но и се...