-3.2 C
Skopje
18.1.2022 - 1:33

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24776)

Се засилува контролата на издувните гасови

Во очекување на новиот правилник со кој ќе се утврдува количеството на дозволени штетни честички што може да ги испуштаат возилата, на техничките прегледи...

Сасоли: Работиме на датумот, но реформите мора да продолжат

Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли, вчера ја заврши дводневната посета на Македонија со охрабрувачки говор пред пратениците во Собранието велејќи дека земјата мора...

НАТО ни го одврза ќесето

Вооружување со современи системи за одбрана на копно и во воздух, унапредување на комуникациските системи и на капацитетите за борба со хибридни закани, подобрување...

Меридијани

Пекинг - Кинески пилот добил забрана за летање, откако на социјалните мрежи била објавена фотографија со патничка во пилотската кабина. Фотографијата била направена во...

Мајка и четири деца убиени во напад на наркокартел во Мексико

Девет члена на американско мормонско семејство, меѓу кои и најмалку четири деца, биле убиени во напад на наркокартел во Мексико. Вооружени напаѓачи го нападнале...

САД почнаа со повлекување од Парискиот климатски договор

Со одлуката за повлекување, која ја донесе претседателот Доналд Трамп во 2017 година, САД станаа единствената земја во светот што нема да биде потписничка...

Вандали за една ноќ опожариле и уништиле осум контејнери за смет

Два новопоставени контејнера, со зафатнина од 3,2 кубни метри, биле опожарени во текот на завчерашната ноќ на главната улица во населбата Ѓорче Петров. Во...

Кејот „13 Ноември“ како сообраќајна зона

Кејот „13 Ноември“ сѐ уште личи на прометна сообраќајница, бидејќи по него во делови од денот има повеќе автомобили отколку пешаци. Иако треба да...

И градилиштата го шират загадувањето

Камиони и градежни машини што влегуваат и излегуваат од градилиштата креваат голем прав, разнесуваат кал или несоодветно обезбедени истураат песок и чакал по улиците....