Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24776)

Холивудска премиера на „Пајни“ на кој работеше македонско студио

Во театарот „Волф“, во рамките на реномираната Академија за телевизиски уметности и науки, и пред гости од светот на филмската индустрија, својата премиера ја...

„Moondog“ на Јова Радевска ги освојува британските топ-листи

Според првите критики за „Moondog“, песната со својот квалитетен звук е вистинска најава за тоа што може да се очекува од новиот албум на...

„Карлсберг“ дизајнира шише за пиво изработено од хартија

Основната цел за надградбата на овој бизнис на индустриско ниво е одговорното шумарство. За секои три исечени дрва, две или три ќе бидат засадени...

Панорама

Брисел - Црна Гора и Албанија се приклучуваат на одлуката на Европската Унија (ЕУ) за продолжување на санкциите против Русија и поединците во Украина,...

Расте бројот на децата мигранти без придружба

Од 2017 година до денес речиси двојно е зголемен бројот на децата бегалци без придружба што пристигнуваат во Грција, а во овој момент во...

Црногорците сѐ повеќе трошат на лекови

Црна Гора за девет месеци годинава увезе медицински и фармацевтски производи во вредност од 77,7 милиони евра, што е за 24 отсто повисоко во...

Легализација на канабисот ќе го развие медицинскиот туризам

Заболените лица во БиХ го набавуваат маслото од Косово и од Словенија Босна и Херцеговина е сѐ поблиску до одобрување на одгледување на канабисот во...

Бизнис инфо

Жените во Европа сѐ уште се платени помалку од мажите Низ Европската Унија жените се платени за 16 отсто помалку од мажите, покажуваат најновите истражувања....

Рипна продуктивноста со четиридневна работна недела на „Мајкрософт“

Компанијата „Мајкрософт“ тестираше четиридневна работна недела во своите канцеларии во Јапонија и откри дека работниците не само што биле посреќни туку и значително се...

Пад на кредитирањето на граѓаните и компаниите

Намалениот интерес за кредити и кај граѓаните и кај компаниите, веројатно, се должи на политичката ситуација, на постојаната полукризна состојба, велат упатените Тренд на опаѓање...