Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24775)

„Книжевни елементи“ со автори од повеќе земји

Во првиот број на „Книжевни елементи“, новото книжевно списание чиј издавач е „Перун артис“ од Битола, се застапени македонски писатели од повеќе генерации: Михаил...

Изложба на берлинскиот фотограф Жан Молитор

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност ќе биде отворена изложбата „Бау1хаус“ на берлинскиот фотограф Жан Молитор. Изложбата се реализира...

Концерти во Филхармонија

Симфонискиот концерт „Ну погоди“, кој премиерно се изведе во Градскиот парк во јуни, повторно ќе прозвучи во Македонската филхармонија оваа сабота во 12 часот....

„Фрагменти“ од Жарко Башески во Прилеп

Земајќи предвид дека секоја од скулптурите што ќе бидат изложени се разликуваат во својот концепт, оваа изложба го претставува токму тоа, фрагменти од внатрешниот...

Нови книги од Иван Стојановски и од Магдалена Чапаровска

Во издание на литературното списание „Современост“ од Скопје излегоа книги од нови македонски автори, романот „Сенката на сонцето“ од Иван Стојановски и поетската збирка...

Избравме духовити и досетливи раскази на современи теми

Врачување на наградите за краток расказ на „Нова Македонија“ Наградите ќе им бидат врачени на добитниците в среда, во 11 часот, во кафулето „Капри“ Раскази со...

Панорама

Атина - Одлуката на грчката влада да ги префрли на копно мигрантите од преполнетите острови во Егејско Море доведе до одреден отпор кај локалното...

Пад на довербата во Католичката црква

Во хрватското општество слабее институционалната религиозност, а се забележува и пад на вредностите за индивидуалната религиозност, поголемиот број религиозни лица меѓу послабо образованите, жителите...

Неопределените пресудни за победата на Борисов

Минатонеделните локални избори во Бугарија ја потврдија политичката доминација на партијата ГЕРБ Кандидатката на бугарската владејачка партија, централнодесничарската ГЕРБ, Јорданка Фандакова, за градоначалничка на Софија...

Се анализира цената на зелениот картон

Министерството за финансии, заедно со Агенцијата за супервизија на осигурувањето и осигурителната индустрија АСО), сѐ уште прават анализи за корекција на цената на зелениот...