Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24774)

„Бугарите ни го отфрлаат јазикот и ни ги менуваат нашите свети...

Зошто охриѓани би напишале „Бугарите ни го отфрлаат јазикот“ ако „бугарскиот јазик е јазикот на населението во Македонија“? Каков јазик и какво писмо користеле...

Гуските може успешно да се дресираат

Податокот за дресирањето сведочи за апсурдноста и неточноста на распространетата и општоприфатена теза дека гуските се неинтелигентни животни Гуските му припаѓаат на семејството патки. Постојат...

Холанд – тинејџерска сензација што ја бараат 20 европски клубови

Со секој гол сезонава неговата вредност се зголемува и сега изнесува околу 40 милиони евра, но Салцбург, кој го купи за околу 9 милиони...

Шест тима неделава можат да станат осминафиналисти

По четвртото коло во ЛШ, утре и задутре, Атлетико, Баерн, Јувентус, Манчестер сити, Наполи и ПСЖ би можеле да се најдат меѓу 16-те најдобри Атлетико...

Најдобрите македонски пласмани останаа во Пловдив

На екипното Европско првенство во Батуми машката шаховска репрезентација на Македонија го освои 33-то место со седум, а женската 32-то место со три освоени...

Карлсен не успеа да ја освои четвртата светска титула

На првото СП во Фишеров шах, славеше Американецот Весли Со Актуелниот светски првак во класичен шах, двократен во забрзан (2014 и 2015 година) и трикратен...

Маркез реди рекорди и шести пат е светски првак

Шпанецот Маверик Вињалес, возачот на Јамаха, победи на трката од МотоГП за големата награда на Малезија во Сепанг, втора за него сезонава, 23. во...

Лампард како дебитант израмни 30-годишен рекорд

Челси ја забележа седмата гостинска победа во низа, а по мечевите во кои нивните тимови победија за одлуки на ВАР реагираа менаџерите Лампард и...

Унион го доби првото источно-западно берлинско дерби во Бундес-лигата

Унион Берлин, кој е првиот клуб од источниот дел на градот што се натпреварува во Бундес-лигата, ја совлада Херта со 1-0 Првото дерби во историјата...

Аце Станковски – ракометар со бронза од младинско СП

Станковски беше член на репрезентацијата на Југославија што беше трета на младинскиот Светски шампионат во Италија во 1985 година. Тој настапуваше за најквалитетните македонски...