13.8 C
Skopje
18.6.2021 - 6:50

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24771)

ЦЕВ: Бошковиќ и Ковачевиќ одбојкари на годината

Одбојкарите од Србија Тијана Бошковиќ и Урош Ковачевиќ се прогласени за најдобри европски одбојкари за 2019 година во женска, односно во машка конкуренција, објави...

Градските власти на Токио се налутија по идејата на ИОК за...

ИОК пред две недели одлучи маратоните и трките во брзо одење, поради високите летни температури, наместо во Токио, да се одржат во Сапоро, оддалечен...

Меси го постигна 50-от гол од слободен удар

На фудбалскиот меч Барселона - Валјадолид (5-1), Лионел Меси постигна два гола, од кои еден од слободен удар, за него 50-ти во кариерата. Од...

Карлсен и Со финалисти на првото СП во Фишеров шах

Актуелниот светски првак во класичен шах, Норвежанецот Магнус Карлсен, и Американецот Весли Со ќе играат во големото финале на првото Светското првенство (СП) во...

Изгорена земја

Огнот не ги познава границите на катастарските парцели, а чадот дури не може ниту да се запре, ниту да се контролира неговото движење што,...

Цврсто вето или монета за поткусурување?

Оттука ветото на Франција не треба да се гледа исклучиво како цврсто вето, туку дека проширувањето на ЕУ е на масата заедно со други...

Антибиотици – правилна употреба за најдобар ефект и спречување на несаканите...

Не треба да се заборави дека освен позитивните ефекти антибиотиците имаат и одредени нуспојави, кои се должат на фактот што покрај патогените ги уништуваат...