17.8 C
Skopje
18.6.2021 - 8:08

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24771)

Воздухот ќе се прочистува со законски измени

Министерството за животна средина не нуди интервентно решение со кое веднаш ќе се добие почист воздух. Во моментов презема низа законски измени и мерки,...

Oколу две илјади лица имаат пристап до државните тајни

Потребно е секоја институција во систематизацијата да предвиди кои работни места имаат потреба од пристап до класифицирани информации и на кое ниво, велат експертите,...

Однесувањето на ловџијата во случај на невреме

Стручен тим професори за електрицитет од Дортмунд (Германија), кои се и ловџии, проучувале како дејствува невремето на ловџијата и како треба да постапи кога...

Преспанскиот договор под мраз или на тенок лед

Наспроти многуте експертски укажувања дека со Преспанскиот договор се прекршени редица меѓународни правни акти, а притоа се направени и многу дискутабилни уставни и правни...

Чест и голема обврска е да се предводат светски шампионки

РАЗГОВОР СО ВЛАТКО АНДОНОВСКИ, СЕЛЕКТОР НА САД Очекувањата се големи, тоа никој не требаше да ми го нагласи, а тоа е да се игра на...

Американци што оставиле печат во ЛШ: Кировски, Бизли, Џонс…

Откако Кристијан Пулишиќ постави нов рекорд за Челси, како најмлад стрелец на хет-трик во првенствен меч, Европската фудбалска унија (УЕФА) состави листа на американски...

Рекорд за брзо искачување на 14-те највисоки врвови

Нирмал Пурџа од Непал се искачи на врвот Шишапангма, висок 8.027 метри, кој беше последен врв од 14-те со височина од над 8.000 метри...

Алонсо е првиот Ф1-првак што ќе се трка на релито „Дакар“

Шпанецот Фернандо Алонсо потврди дека ќе се натпреварува на славното рели „Дакар“ во јануари 2020 година, објави Би-би-си. Алонсо (38) ќе биде првиот шампион...

Во светскиот куп има премногу трки

Претседателот на Интернационалната скијачка федерација, Џанфранко Каспер, призна дека Светскиот куп има премногу трки. Без СП или ЗОИ сезонава, во СК ќе има 44...

Завршен дрвениот гимнастички центар за ЛОИ

Заврши изградбата на дрвениот гимнастички центар „Аријаке“, местото каде што ќе се одржуваат натпреварите во уметничка, ритмичка и трамбулинска гимнастика за време на Летните...