19.8 C
Skopje
19.6.2021 - 23:35

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24771)

Се модернизираат платежните услуги

Побрзата институционална и економска конвергенција, вклучувајќи го и побрзото приближување кон европските централнобанкарски вредности ќе значи и побрзо интегрирање кон европското семејство, објасни гувернерката...

Џафери: Собранието се распушта на 11 февруари

Пратеничкиот мандат на актуелниот состав ќе заврши на 11 февруари, информира вчера собранискиот спикер Талат Џафери. Со оглед на најавените избори за 12 април,...

Мурати избран за нов претседател на Уставниот суд

Судијата Сали Мурати вчера беше избран за претседател на Уставниот суд, а на функцијата ќе стапи задутре, на први ноември. Мурати го наследува Никола...

Битката на изморените хегемони

Пред речиси една деценија, предвидов подем на Кина и пропаст на САД. Денес, додека двете суперсили неуморно се борат за превласт, а нивната трговска...

Кина се приспособува на новиот светски поредок

На 1 октомври, Народна Република Кина ја прослави 70-годишнината од основањето со импресивни воени и цивилни паради за да го покаже исклучителниот напредок што...

Договорот повторно во фокусот на странските медиуми

По неодамнешното француско „не“ за датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ, фокусот на домашната и меѓународна јавност се пренасочува...

Балканските лидери разочарани на вечерата кај Могерини

Западен Балкан има потреба од Европската Унија и важно e Брисел да не го напушти оптимизмот дека иднината на регионот е во таа заедница,...

Меридијани

Москва - Русија ја осуди одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го задржи военото присуство во близината на нафтените полиња во североисточна Сирија....

Неизвесни избори и брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон се надева дека предвремените избори, предвидени за 12 декември, ќе му обезбедат нов мандат за неговиот договор за брегзит и...