7.8 C
Skopje
29.11.2021 - 4:36

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24771)

„Убер“ го претстави новиот изглед на дронот за достава на храна

„Убер“ се подготвува за тестирање на својата нова услуга за доставување храна со дронови, која ќе биде достапна на сервисот „Убер итс“ во Сан...

Новата колекција на Кикириткова е пејзаж на есенска убавина

Модната дизајнерка Маја Кикириткова Трајковски работи на креирање на новата колекција за есен/зима, во која повторно се фокусира на уникатни парчиња облека, по едно...

Откриена новата лулка на човештвото?

Студијата заснована врз податоци на митохондриска ДНК од повеќе од 1.200 домородци од Јужна Африка, на овој регион му даде голема улога во раната...

Почнува Истражувачкиот филмски фестивал

Вечерва, со почеток во 19 часот, во „Кино култура“, ќе се отвори третото издание на Истражувачкиот филмски фестивал. Ова издание на фестивалот ќе се...

Изложбата „Внатре и надвор од себството“ во „Мала станица“

Вечерва, со почеток од 19 часот, во мултимедијалниот центар „Мала станица“ ќе биде отворена изложбата „Внатре и надвор од себството“. Изложбата е истражувачки проект...

Кинематографијата и визуелните ефекти не се одвоени занаети

Кинематограферот Роџер Дикинс, кој 14 пати бил номиниран за „оскар“, детално го анализира својот последен филм „Голдфинч“ и објаснува зошто за него „Блејд ранер...

Прошетка низ Шпанија

Во 1887 година, Исак Албенис (1860-1909) ја напишал Шпанската свита бр. 1 опус 47. Првенствено замислена како збирка од претходно напишани (необјавени) композиции за...

„Златна лира“ за баритонот Горан Начевски и за контрабасистот Велко Тодевски

Доделување на наградата „златна лира“ и концерт на триото „Аура“ ќе се одржат вечерва, во 20 часот, во Музејот на македонската борба. Триото го...

Бисер балкански

Да му снема слика на соседот - Чудно е во време кога во секоја куќа има по неколку телевизори, јас да не можам да гледам...

„Алкалоид“ – резултати од работењето за периодот јануари – септември 2019...

„Алкалоид“ има раст на консолидираниот извоз од 19 отсто, раст на консолидираната нето-добивка од 26 проценти, инвестиции во износ од 603 милиони денари и...