Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24770)

Фестивалот „Театар во куфер“ ќе донира за лекување на малата Симона

Во Штип, во Домот на млади и на неколку други локации, од 5 до 15 ноември, ќе се одржи меѓународниот фестивалот „Театар во куфер“....

„Red safari“ – нов сингл на Кирил Џајковски

По успешната летна сезона, исполнета со настапи на повеќе фестивали, Кирил Џајковски се враќа на сцената со серија нови музички изданија. По филмовите „Прашина“...

Нѐ паметат не само по песните, туку и по дружбите

Битолската група „Боеми“ одбележува 30 години Наместо голем јубилеен концерт, „Боеми“ еден месец ќе пеат во разни битолски ресторани, кафулиња и дискотеки, и на тој...

Јубилејниот 20-ти „Моден викенд“ со познати имиња, но и со нови...

Под слоганот „Десет години заедно - приказната продолжува“, „Моден викенд - Скопје“ ќе навлезе во втората декада од своето постоење. Честа да го отвори...

Панорама

Софија - Бугарското министерство за надворешни работи побара од Москва да отповикаат еден дипломат во нивната амбасада во Софија, по обвинението дека првиот секретар...

Кофи: Нема брзо решение за Косово

Специјалниот пратеник на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина Ричард Гренел нема брзо да успее да го реши прашањето за Косово, а Вашингтон...

Могерини заврши со (не)успешната политика за Западен Балкан

Федерика Могерини имаше проштална средба со лидерите на Западен Балкан. Завчерашната средба во Брисел се реализира во моментот кога проширувањето на Европската Унија и...

Пензиите да се усогласат и со платите

Во формулата за пресметување на процентот за усогласување на пензиите, покрај порастот на индексот на трошоците за живот, треба да се земе предвид и...

Посигурни ли се парите во рацете на жените

Трендот на доминација на дами во европските и во светските финансиски институции како да се пресликува и во Македонија, што остава простор за анализа...

Си поигрува ли некој со македонскиот јазик

ТЕХНИЧКА ГРЕШКА ВО ОГЛАС ПРЕДИЗВИКА ЛАВИНА РЕАКЦИИ Динамичната комуникација преку социјалните мрежи, во која најчесто неселективно се пласираат не докрај проверени информации, содржи голем потенцијал...