Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24769)

Навраќање на извориштето на македонското новинарство

„Нова Македонија“ во посета на Горно Врановци „Нова Македонија“ е нуклеус на македонското новинарство. Од „Нова Македонија“ почнало сè, почнало македонското новинарство, почнало МАНУ. Од...

Меридијани

Брисел - Европската Унија вчера се согласи да одобри ново тримесечно одложување на заминувањето на Британија, откако британскиот Борис Џонсон побара одржување вонредни избори....

Нов поредок на Блискиот Исток по смртта на Багдади

Големото нарушување и неправдата што ги предизвика терористичката група остануваат очигледни и нерешени. Слабото политичко владеење нуди малку гаранции за правда или помирување. Наместо...

Кога датум за чист воздух

Скопјани веќе се во паника каков воздух дишеме, каков воздух дишат децата, најранливата категорија, идните генерации што треба да растат и да се развиваат...

Автономни и не толку здодевни автомобили

„Пежо е-леџенд“ е електричен автомобил со високи перформанси Концептот „пежо е-леџенд“ дефинитивно е фаворитот во класата на електричните автомобили. Неговиот дизајн е инспириран од...

Новинарството и спортот – нераскинлива врска

„Нова Македонија“ денеска го слави својот 75. роденден, а тоа е убава можност да се потсетиме и на дел од нејзините новинари, кои спортската...

Скопје ќе биде домаќин на Европски клупски куп во шах во...

ЕКК досега се одржа двапати во Македонија, првиот пат во Охрид пред десет години, а потоа во Скопје во 2015 година На 22-то Европско првенство...

И весник се роди со оловен жиг

Десет интересни факти за Горно Врановци Драги деца, на денешен ден пред 75 години во партизанската печатница во селото Горно Врановци, Велешко, е отпечатен првиот...

Ново истражување за врската помеѓу фудбалот и деменцијата

Истражувањето на експертите од Универзитетот во Глазгов покажало дека удирањето топка со глава може да биде поврзано со повреди на мозокот, по што се...