20.8 C
Skopje
26.7.2021 - 2:53

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24768)

Што имаат заедничко модерните куќи?

Многу од современите куќи се карактеризираат со едноставен изглед и чисти линии. За разлика од куќите во минатото, денешната декорација е речиси минимална. Преовладува...

Откриени пет нови острови на Арктикот

Поради повлекувањето на мразот на Арктикот, припадниците на руската морнарица во текот на август и септември открија пет нови острови. Островите што досега биле...

Проекции на филмови од приватната збирка на Манчевски

Оваа година Кинотеката на Македонија по повод Светскиот ден на аудиовизуелно наследство ќе прикажува филмови од приватната збирка на режисерот Милчо Манчевски. Филмовите на...

Во Венеција ни прошетката нема да биде бесплатна

Туристите што ќе сакаат да прошетаат низ италијанскиот град Венеција ќе мора од први јули следната година да платат најмалку три евра, објави градската...

Ново цеде на Трпчески под етикетата на „Оникс“

Престижната британска етикета „Оникс“ го издаде нajновото самостојно компакт диск-издание на нашиот пијанист од светски глас Симон Трпчески, насловено „Сказни од Русија“. По големиот...

Пет дена во Скопје ќе одекнува ехото од планините

Игор Талевски, организатор на Фестивалот на планински филм Фестивалот на планински филм „Ехо“, кој годинава се одржува по 10-ти пат (28 октомври до 1 ноември),...

„Орестија 1/4“ го истражува местото на хорот во античката драма

Премиерна изведба и прва реприза на претставата „Орестија 1/4“ ќе се одржат вечерва и утревечер во МКЦ. Претставата е дел од „Хорус проџект“, поддржан...

Панорама

Белград - Евроазиската економска унија (ЕАЕУ) потпиша договор за слободна трговија со Србија, со кој целосно се усогласуваат условите за трговија на Белорусија, Казахстан...

Со молитва против коцкање

Секој жител во Федерацијата БиХ годишно на коцкање и на обложување во просек троши повеќе 330 евра Босна и Херцеговина е прва во Европа според...

Србите следат мода и во продавници за половна облека

Бутиците со половна облека се интересни за оние што сакаат да се облекуваат поинаку, затоа што има многу работи што не можат да се...