16.8 C
Skopje
19.10.2021 - 14:42

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24767)

Посебниот свет и специфичната култура на хипиците

­Шеесет и пет години рокенрол и 50 години „Вудсток“ Хипиците имаа свој сопствен свет, посебен идентитет и карактеристична свест. Во голема мера беа продуховени, масовно...

„Отвори се“ е слоганот на „Евровизија 2020“

Почувствувај ја слободата да ја прифатиш пораката на свој начин. Само така подобро ќе се разбереме едни со други, вели Сиетс Бекер, продуцент за...

Промоција на „Небо во кафез“ од Долорес Атанасова-Лори

Промоција на книгата поезија „Небо во кафез“ од Долорес Атанасова-Лори ќе се одржи денеска, во 18.30 часот, во фоајето на киното „Фросина“, во Младинскиот...

Изведба на современиот балетски перформанс „Метаморфоза“

Современиот балетски перформанс „Метаморфоза“, чија премиера и реприза одлично поминаа во 2018 година во Скопје, повторно ќе биде изведен вечерва, во 20 часот, на...

Анимираниот „Душогрижници“ на интернационални фестивали

Најновиот анимиран филм на Тоде Ристо Блажевски „Душогрижници“ (2018), во продукција на „Тобла студио“ од Скопје, беше прикажан на интернационалните филмски фестивали во Букурешт,...

„Кабирија“ е првиот нем филм што има оригинална филмска музика

Марио Маријани и Марко Пешетели, италијански пијанисти и професори По повод прикажувањето на филмот „Кабирија“, класика на италијанската нема кинематографија, придружуван во живо на пијано...

Награди за Витанова Рингачева и за Марковски во Хрватска

Книжевната критичарка, есеистка и професорка на УГД, Ана Витанова Рингачева и писателот, поет, сценарист, Стефан Марковски, се годинашните добитници на интернационалната награда за новинари...

„Црвени емоции“ на Маја Стефановска во Музејот на градот Скопје

Самостојната изложба „Црвени емоции“ на академската сликарка Маја Стефановска ќе биде отворена на 28 октомври (понеделник), во 20 часот, во Сала 1, во Музејот...

Панорама

Тирана - Албанскиот премиер Еди Рама најави дека ќе го тужи косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај за клеветата дека „ќе дели десет милијарди...

Палмер во офанзива, Вашингтон без јасна визија

Нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина е еден од главните приоритети на САД, е оцената на заменик-помошникот на американскиот државен секретар и специјален...