Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24766)

Алексис Бледел најопасно име за пребарување на интернет

Алексис Бледел, симпатичната девојка од популарната серија „Девојките Гилмор“, е најопасното име на славна личност за пребарување на интернет за 2019 година, објави фирмата...

Скарлет Јохансон се бори со болниот развод во „Брачна приказна“

Иако во последно време повеќе сме навикнати да ја гледаме Скарлет Јохансон во некоја акција или трилер, актерката може сите да нѐ изненади со...

За Копола – Скорсезе е преблаг, марвеловите филмови се за презир

Познатиот американски режисер, сценарист и продуцент Френсис Форд Копола одлучи да им се приклучи на критиките на Мартин Скорсезе на сметка на марвеловите филмови,...

Седум детски класици од кои може да се извлечат важни лекции

Анимираните филмови отсекогаш биле облик на медиум во кој најмногу уживаат децата. Приспособени на нивната возраст, нивните интереси и вкусови, тие може да бидат...

Концерт на Љубиша Кировски

Концерт на Љубиша Кировски, виолина/виола, ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во Музејот на македонската борба. На концертот премиерно ќе бидат изведени композиции...

Дела на Сашо Поповски во галеријата „Ел Греко“

Во галеријата „Ел Греко“, вечерва, во 19 часот, ќе се отвори изложба на Сашо Поповски. Сашо Поповски во периодот од 1991 до 1996 година...

Ги имаме најдобрите раскажувачи за 2019 година

Петре Димовски („Во трка за животот“), Симона Јованоска („Последниот кат“), Ленче Милошевска („Пештер“), Тони Попов („Гугутки“), Лилјана Пандева („Дупка“) и Емилија Гиноска („Ентелехија“) се...

Објавена „Неми филмови“ од Димитар Димоски

Од печат излезе збирката раскази „Неми филмови“ од Димитар Димоски, како издание на издавачката куќа „Или-или“. - „Неми филмови“ е збирка од дванаесет подолги и...

„Врба“ – една од најфасцинантните продукции на Римскиот фестивал

По светската премиера на „Врба“ во режија на Милчо Манчевски на 14-от Филмски фестивал во Рим се огласи и светската критика. Едногласни во ставот...

Панорама

Белград - Русија испрати ракетни системи „С-400 панцир“ во Србија, кои ќе учествуваат во заедничката тактичка вежба на единицата од противвоздушната одбрана на војската...