-7.2 C
Skopje
28.1.2022 - 4:45

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24764)

„Танц-фест Скопје“ на Фестивал за изведбени уметности од Шангај

По покана од Интернационалниот фестивал за изведбени уметности од Шангај, Кина, кој го има своето 21. издание, Рисима Рисимкин деновиве престојува во Шангај, каде...

Три награди за филмот на Митевска

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска се закити со уште три престижни награди. На штотуку завршениот фестивал „Ол абаут...

Провокативната изложба „Црн петел, црвена кокошка“ патува во Софија

Плодноста во најтесна смисла се поврзува со опстанокот на човештвото, но и со внесување елементи на еротика во секојдневниот живот на луѓето (ламби и...

Баша побара оставка од Рама

АЛБАНИЈА Лидерот на Демократската партија на Албанија, Љуљзим Баша, изјави дека Европа го одби Еди Рама, а не Албанија, додека и му побара на албанскиот...

Размената на територии неприфатлива и за Србите

КОСОВО За граѓаните на Србија косовското проблем и натаму е емотивно и болно прашање, кое е поврзано со зборот „предавство“, а признавањето на независноста е...

Бугарите не се откажуваат од традиционалните навики

БУГАРИЈА Бугарското општество задржува голем број од традиционалните вредности и навики, покажува меѓународна студија на „Галуп“, која е спроведена од четврти до 10 септември, годинава....

Панорама

Тирана - На меѓународниот аеродром во Тирана завчера доброволно се вратени 120 албански државјани баратели на азил во Франција, избегнувајќи можни казни што произлегуваат...

Пазарџиите бараат да се укине Законот за трговија на зелените пазари

Групација за пазарите, во рамките на Стопанската комора на Македонија, алармира дека останува многу малку време до примена на Законот за трговија на зелените...

Делчев: Борбата за ослободување ја водиме сами

Македонизмот во илинденската епоха низ факти (1893- 1909) (6) Пишува проф. д-р Михајло Миновски Околу актуелното македонско прашање се изјаснувале редица поединци, македонски дејци и револуционери....

Селото Дуф со пет маала, како пет села

#РаскажиНиЗаМакедонија Текст и фото: Киро Кипроски За љубителите на природните убавини, на недопрената природа, на мирот и тишината, за неповторлив одмор далеку од градската врева и...