Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24762)

Неколку дерби-средби викендов во ЛШ

Со денешниот дуел Порто - Мотор (16.30 ч) ќе почне 5-то коло во машката ракометна Лига на шампионите (ЛШ) во кое за меч на...

Рекорд – по 100.000 евра за победниците во Кицбил

Новата сезона во Светскиот куп треба да почне на 26 октомври, во женска конкуренција титулата ќе ја брани Шифрин, а кај мажите ќе има...

Алкалоид е прв фаворит на ЕКК

Боите на европскиот првак од 2016 година на ЕКК годинава ќе ги бранат по двајца шахисти од Македонија (Недев, Панчевски) и од Русија (Инаркиев,...

Серијата на Ливерпул утре на тест во Манчестер

Водечкиот англиски тим од март годинава нареди 17 првенствени победи во низа и му требаат уште три за да го собори рекордот на Баерн На...

Тајгер Вудс сака в година да дебитира на ЛОИ

Американскиот голфер Тајгер Вудс, еден од најдобрите на сите времиња, најави дека сака в година да настапи на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио...

Нов обид меч од шпанското првенство да се игра во САД

Во јануари беше забранет мечот Барселона - Хирона во Мајами, а сега се чека дозвола за во САД да се игра дуелот Атлетико -...

Ѓорческа игра за две титули во Анталија

Таа е финалистка во двојки, а ќе настапи и во полуфиналето поединечно, викендов на турнир во Анталија Лина Ѓорческа викендов ќе игра во финалето во...

Односите меѓу НАТО и Турција мора да се променат

Инвазијата во северна Сирија е најновиот пример во кој Турција не ги почитува вредностите на НАТО. Време е да се стори нешто околу тоа Макс...

Повлекувањето на САД од Сирија како подготовка за конфликт

Зад повлекувањето на американските војници од северна Сирија би можеле да се кријат поголеми геостратегиски интереси на Вашингтон, смета германскиот политиколог Јозеф Брамл. Погледот...

Илузиите со датумот

Со месеци се креираа перцепција и илузија дека датумот е тоа магично стапче што ќе ги реши сите наши проблеми. А се разбира тоа...