Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24762)

Хипи-движењето помеѓу хедонизам и екстаза

Шеесет и пет години рокенрол и 50 години „Вудсток“ Најпрво да го дефинираме хипи-движењето, кое го почнаа младите во САД во 1960-тите години. Неговите припадниците...

Со „Нитка“ младите преку плетење ја оживуваат заборавената традиција

Публиката ќе има можност да ги види финалните производи на „Модниот викенд“, кој ќе се одржи од 1 до 3 ноември во Музејот на...

„Заветни поуки“ од Васил Тоциновски

Дарувањето е возвишена и благословена работа. Книжевната критика што во себе ги вградува авторовото време, дарба и знаење е сведоштво за другиот и другото...

„Меморабилиа“ на Балаќ дел од биеналето во Фиренца

Македонската уметница Тања Балаќ со својот награден експериментален филм „Меморабилиа“ учествува на Интернационалното биенале на современа уметност и дизајн, кое во Фиренца, Италија се...

Се истражува ранохристијанската базилика на Кртозов Рид

Базиликата е со раскошна архитектонска диспозиција со сите елементи што се карактеристични за овие градби: олтарна преграда со парапетни плочи со крстови, розети и...

ПАНОРАМА

Тирана - Го направивме тоа што го бараа. Дури и ако Европската Унија треба да исчезне следниот ден, ние ќе го сториме истото, бидејќи...

Медведев на помош за Вучиќ во одбраната од Гренел

Рускиот премиер Димитриј Медведев со денешната посета на Белград носи силна поддршка за Србија за прашањето за Косово, а тоа наедно е и одговор...

Една голема сага и тага за Чаир

За таа меана и денес се раскажува и прераскажува, бидејќи ја отсликувала душата на Чаир. Пивото се точело од голем дрвен долап, се пиеле...

Гувернерката Ангеловска-Бежоска: Најмногу би можел да нѐ погоди пад на германската...

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, во интервју за „Гласот на Америка“ истакна дека македонската економија не е директно изложена на ризиците од глобалните...

Превозниците бараат целосна дигитализација на граничните процедури

Забрзувањето на протокот на стоката со олеснување и поедноставување на процедурите на границите за превозниците е клучно за да може патниот транспорт да има...