Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24761)

Илинденското востание е дело на македонските револуционери

Македонизмот во илинденската епоха низ факти (1893- 1909) (3) Пишува проф. д-р Михајло Миновски Да видиме што велат други дипломати. Ростковски, Александар (руски конзул во Битола)...

Стратегиската насока од осамостојувањето е пред конечно остварување

Одбележан денот на Здружената оперативна команда на АРМ Во Северноатлантската алијанса влегува целото македонско општество, но повеќе од јасно е дека армијата е таа што...

Од понеделник почнува процесот за проветрување во МВР

Со почетокот на наредната недела, во понеделник завршува временскиот рок во кој министерот Оливер Спасовски треба да ја формира работната група за спроведување на...

Каква зима нѐ очекува

Од Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија, барем кога станува збор за наредните неколку дена, ја потврдуваат оваа прогноза. Оттаму посочуваат дека во земјава...

Законот за јавно обвинителство на спореден колосек

Очекувањето на одлуката од Советот на ЕУ за доделување датум за пристапни преговори за Македонија, е причина за создавање притисок од неизвесноста во политичкиот...

Меридијани

Анкара - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го фрлил во канта за отпадоци писмото од американскиот колега Доналд Трамп. Во писмото од 9 октомври,...

Бивш сосед со години држел во заробеништво холандско семејство

Холандската полиција го уапси австрискиот хаусмајстор Јозеф Брунер, кој наводно држел шест лица како заложници цели девет години. Брунер (58) е осомничен дека семејството,...

Лондон и Брисел конечно постигнаа договор за брегзит

Преговарачките тимови на Европската Унија и на Британија конечно постигнаа договор за брегзит, откако најдоа компромисно решение за т.н. ирско прашање. Договорот допрва треба...

Годинава до врвот повеќе патници од лани

Бројот на корисници на жичницата на Водно во првото полугодие e за 38.940 патници поголем годинава во однос на истиот период лани, според продадените...