Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24761)

Визуелната автобиографија на Ријана во продажба

Пејачката Ријана деновиве ја објави својата визуелна автобиографија на 504 страници, со повеќе од илјада фотографии, што го документираат нејзиниот живот. Некои од нив никогаш...

Деми Мур: Жал ми е што не ја играв Чарли во...

Холивудската глумица Деми Мур, неодамна, во шоуто на Хаурад Стерн, каде што ја промовираше својата книга „Разоткривање“ (Inside Out), изјави дека ѝ е жал...

Метју Меконахи како лондонски крал на дрогата во „Џентлмен“

Пристигна првиот трејлер за филмот „Џентлмен “, во кој добитникот на „оскар“ Метју Меконахи ќе го гледаме во улога на лондонски крал на марихуаната. Ова...

„Ад астра“ – филм за еден внатрешен универзум

Филмот е веќе споредуван со „Марсовецот“, „Интерстелар“, „Гравитација“, „Соларис“, „Првиот човек“, „2001: Вселенска одисеја“, но е сепак различен во начинот на кој им пристапува...

Концерт во Куманово

Во центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово, вечерва, концерт со наслов „Моцарт vs Пуланк“ ќе одржи триото составено од етаблираните музичари: Татијана Петрушевска...

Пијанистката Даница Стојанова на „Златна лира 2019“

Во рамките на фестивалот „Златна лира 2019“, пијанистката Даница Стојанова, вечерва, во Музејот на македонската борба, со почеток во 20 часот, ќе одржи концерт...

Феминизмот во Југославија го ширеле „Базар“ и „Старт“

Унгарската научничка Софија Лоранд напиша книга за феминизмот во Југославија и за неговата појава во 1980-тите и 1990-тите години, со наслов „Феминистичкиот предизвик во...

ПАНОРАМА

Белград - Групата за слобода на медиумите организираше протест пред зградата на српската влада под мотото „Новинари против фантоми“, поради притисок врз новинарите во...

Пленковиќ ја наградува неефикасната администрација

Соочен со континуираните штрајкови на вработените во образованието и на медицинскиот персонал, хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ потклекна пред притисоците и најави зголемување на платите...

Се затвора дигиталниот јаз во економијата

Четвртата индустриска револуција треба да ги зајакне општествата и да извлече голем број луѓе од сиромаштија Дигиталните и мобилните технологии последните неколку години имаат неверојатен...