Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24760)

Главно залагање: Македонија на Македонците

Македонизмот во илинденската епоха низ факти (1893- 1909) (2) Пишува проф. д-р Михајло Миновски Бугарската влада, по неуспехот на Врховниот комитет со вооружени чети од Бугарија...

Моментот на Грета Тунберг

„Сето ова е погрешно!“ Со овие зборови почна најмоќниот четириминутен говор што сум го слушнал досега. Нив ги изговори Грета Тунберг, шведската тинејџерка, активистка...

Младите еколошки активисти се во право

Нашите млади луѓе никогаш не виделе свет без глобално затоплување. Многумина имаат искуство од прва рака од уништувањата предизвикани од климатските промени - од...

Глобалните трговски војни закана и за Македонија

Според Светска банка, понискиот пораст на клучните трговски економии може да ја намали надворешната побарувачка за извоз од Македонија. Меѓу најголемите извозни дестинации на...

Од ЕУ се очекува да го одржи ветувањето

Лидерите на ЕУ денеска во Брисел го започнуваат дводневниот состанок, на кој, меѓу другото, би требало да стане збор и за одредувањето датум за...

Нова битка за превласт во Сирија

Во Сирија се води нова битка за превласт по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да им ја откаже поддршката на курдските сили во...

Mеридијани

Вашингтон - САД ги предупредија кинеските превозници да не ги исклучуваат транспондерите на нивните бродови за да ги скријат иранските пратки на нафта, што...

Ердоган го одби американското барање за запирање на офанзивата во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го одби барањето на САД за запирање на воената операција против курдските бунтовнички групи во Сирија. Во обраќањето пред...

За ЕУ, Каталонија е внатрешно прашање на Шпанија

ЕУ главно молчи или вели дека не сака да се меша во внатрешните работи на Шпанија, кога станува збор за Каталонија, непризнаениот референдум за...