Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24759)

Внимавајте на улица – се снима?

Граѓаните се вознемирени не само затоа што мислат дека некој ги снима додека прават сообраќаен прекршок, туку и поради тоа што снимањето со камери...

Бугарија 13 пати е осудена во Стразбур за дискриминација на Македонците

Тешкиот инцидент со расистички скандирања и фашистички поздрави од страна на група навивачи на фудбалската репрезентација на Бугарија на мечот против Англија на стадионот...

Здравствени придобивки од модриот патлиџан

Со јајцевидна форма и темновиолетова боја, модриот патлиџан нуди голем број здравствени придобивки за вашето здравје. Тој има малку калории и богат е со...

УЕФА му објави војна на расизмот

УЕФА, во тесна соработка со ФАРЕ, воведе тристепен протокол за идентификување и справување со расистичкото однесување за време на натпреварите. Санкциите на УЕФА се...

На повидок големи промени за плејофот во Лигата на нациите?

Засега од 16-те сигурни учесници во плејофот на ЛН само Украина од лигата Б обезбеди место на ЕП. Во моментов на места на табелите...

Бразил без пораз триумфира во Светскиот куп

Машката одбојкарска селекција на Бразил го освои златниот медал на Светскиот куп (СК), кој се одржа во Јапонија, постигнувајќи стоотстотен успех со 11 победи...

Ѓорческа во четврт-финалето како прва носителка во двојки

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа и Хрватката Мариана Дражиќ се пласираа во четврт-финалето во конкуренција на двојки, на турнирот во Анталија (Турција), што се игра...

Томески и Гугиќ најуспешни на коњичкиот турнир „Скопје 2019“

Бобан Томевски од КК Бравадос и Хрватот Денис Гугиќ со по две први места и по едно второ се најуспешните натпреварувачи на традиционалниот октомвриски...

Кастратовиќ: Металург има реални шанси за пласман во групната фаза

Во 3-то коло Металург во ноември прво гостува, а потоа во реваншот игра во Скопје, во дуелите со стариот познаник од Лигата на шампионите,...

Недовршената мисија на женското право на глас

Кршењето на гласачкото право може да се појави во многу форми, а неговите најопасни манифестации се секојдневни и, за жал, вообичаени: прочистување на избирачките...