Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24759)

Зошто треба ЕУ да ги почне пристапните преговори со Македонија и...

Став на Франк Шимелфених и Улрих Седелмајер. Шимелфених е професор по европска политика на Техничкиот универзитет во Цирих, а Седелмајер е доцент доктор по...

Оставка на заменик-министерот за здравство Асим Муса

Во период кога истражувањето на германската фондација се појави во јавноста, во нашата држава осамнаа информации за можен нов корупциски скандал. Станува збор за настан...

Расте оптимизмот во МПЦ за автокефалност

Владиката Тимотеј, портпарол на Синодот на МПЦ, само кратко посочува дека сѐ уште нема најави од Вселенската патријаршија, но се воздржува да ги коментира...

Одлука за датум во последна минута

Последните сигнали се дека Франција и натаму се спротивставува на Македонија и на Албанија да им се додели датум за почеток на пристапните преговори,...

Меридијани

Москва - Руската војска вчера почна со големите сеопфатни тридневни вежби на стратегиските нуклеарни сили. Во маневрите учествуваат 12.000 војници, 213 ракетни лансери, 105...

Можен е договор за брегзит во последен момент?

Главниот преговарач на Европската Унија за брегзит, Мишел Барние, изјави дека неделава сепак е можно постигнување договор за излегување на Британија од Унијата. Барние...

Американските нуклеарки адут во односите помеѓу Вашингтон и Анкара

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп изминатите денови повторно ги разгледува плановите за преместување на нуклеарните бомби „б-61“ од базата Инџирлик, која се наоѓа на...

Нова атмосферска и фекална канализација на Дижонска

Жители од населбата Дижонска по долги години ќе добијат нова атмосферска и фекална канализација. По барање и подолго инсистирање од општината Чаир, јавното претпријатие...

Реконструирана улицата Трифун Бузев во Карпош 4

Комплетно е завршена реконструкцијата на улицата Трифун Бузев, која се наоѓа близу основното училиште „Петар Поп Арсов“, во скопската населба Карпош 4. Целосно е...