24.8 C
Skopje
23.6.2021 - 23:33

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24758)

Колку е силен гласот на интелектуалците

Во изминативе три децении се појавувале иницијативи и отворени писма на интелектуалци, и од Грција, и од Бугарија, и од Македонија, кои укажувале на...

Следува возбудлива трка за тениски број еден на крајот од годината

Се очекува за три недели да дојде до смена на врвот, Надал да го престигне Ѓоковиќ, но неизвесно е кој ќе биде најдобар на...

Металург од првиот барабан чека противник

Металург е во посилниот барабан, во кој се и Магдебург, Левен, Шамбери, Силкеборг, Фуксе Берлин, Ла Риоха..., а можни противници во 3. коло од...

Само ПСЖ и Савехов сезонава не загубија ниту еден бод

По четири кола во ЛШ Барселона го има најдобриот напад (35,5 по меч), а Фленсбург најдобрата одбрана (21 во просек) По четирите кола во машката...

Од јуни до октомври скок од пет места на листата на...

Македонската репрезентација се очекува да напредува за едно место, на 68-то скалило, на новата ранг-листа на Светската фудбалска федерација (ФИФА), откако по октомвриските два...

Формирана Балканска лига во пинг-понг

Со доделувањето на медалите на најдобрите пингпонгари од претседателот на Пингпонгарската федерација на Македонија (ППФМ), Горан Тиловски, викендов во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје...

Во игра за пласман се сите домаќини на ЕП 2020

Италија ќе ја игра групната фаза на ЕП во Рим, Русија во С. Петербург, а во конкуренција за пласман се и другите 10 домаќини...

Кога Лана мудрува

Драги другарчиња, драги читатели на најубавиот додаток за деца „Колибри“, знам дека секој вторник со нетрпение чекате да стигнат новите содржини што ги подготвуваме...

Одличен циклус, а ЕП останува на дофат преку Лигата на нациите

Шансите за пласман на ЕП 2020 низ квалификациите се теоретски, но Македонија има обезбедено место во полуфиналето на Лигата на нациите, лига Д, од...

За штркот од селото Штрбово

Стигнавме и до крајот на овој прекрасен, едукативен серијал „За секоја буква приказна“ на писателот Владо Димовски, што ексклузивно го објавувавме на страниците на...