38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 20:15

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24758)

Седница на Владата во Битола

Седницата на Владата, која првпат се одржа во Битола, им отвори дополнително работа на комуналците и на пајак-службата. Пред одржувањето на седницата на Владата, Битола...

Ги имаме најдобрите раскази за 2019 година

Избрани добитниците на Конкурсот за краток расказ на „Нова Македонија“ Комисијата за време на двонеделното разгледување и препрочитување на пристигнатите ракописи се водеше од следните...

Многубројни реакции во соседството и во светот дека Бугарија сака да...

Барањата на официјална Софија што беа упатени до Македонија, кои беа именувани како „декларација“, од чие целосно прифаќање ќе зависеше нивната позитивна согласност за...

Меридијани

Варшава - Полската владејачка партија Право и правда победи на парламентарните избори, освојувајќи најмалку 45 проценти од гласовите. Резултатите покажуваат дека партијата на бившиот...

Голем пораз на Орбан во Будимпешта

Унгарската опозиција оствари голема победа на локалните избори во престолнината Будимпешта, со што му го нанесе првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од неговото...

Ескалација на конфликтот во Сирија

Курдската администрација во северна Сирија соопшти дека сириската армија ќе се распореди по должината на целата граница, во согласност со договорот постигнат со властите...

Скопјани се жалат на комуналниот неред

Жителите на општината Гази Баба се жалат на расфрлано ѓубре, диви депонии, кучиња скитници, паркирање на јавни површини. Неодамна излегоа на протест за почист...

Македонија чека добри вести од ЕУ

Во предвечерјето на носењето на одлуката за доделување датум за почеток на преговори за членство во ЕУ тензијата расте и кај домашната и кај...

Најчудните автомобили што некогаш биле дизајнирани

Историјата на автомобилскиот дизајн е полн со смели обиди за создавање различни возила во однос на изгледот и начинот на работа. Најсмелите од овие...