Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24758)

Психоза предизвикана од датуми

Што е лекот за ова растројство? На ЕУ е да го лекува својот, на моменти, дволичен, непринципиелен и нефер однос кон Македонија и да...

Промоција на монографија за локалитетот Таор

Монографијата со наслов „Таор рановизантиско утврдување и населба од праисторијата до средниот век“, од археологот Киро Ристов, ќе биде промовирана утре, во 12 часот,...

„Стар современ град“ вторпат во „Сули-ан“

Во „Сули-ан“ вечерва, со почеток во 20 часот, ќе биде претставено второто издание на проектот „Стар современ град“. Годинава во него учествуваат младите музичари:...

„Кавалерија рустикана“ вечерва во НОБ

На сцената на Националната опера и балет, вечерва, во 20 часот, ќе биде изведена операта „Кавалерија рустикана“ на Пјетро Маскањи, во режија на Џандоменико...

Ненад Јолдески ќе нѐ претставува на Европскиот слем-натпревар

Поетот Ненад Јолдески од Струга е избраниот државен претставник за Европскиот слем-натпревар за 2020 година, на Националниот поетски слем-натпревар, кој деветти пат се одржа...

Панорама

Тирана - Албанскиот премиер, Еди Рама, не очекува Албанија идната недела да добие датум за почеток на преговорите за пристапување во ЕУ, доколку реално...

Една година од неработењето на извршната власт

Министрите за надворешни работи на земјите од Европската Унија повторно ги повикаа одговорните политички фактори во Босна и Херцеговина што побрзо да ја воспостават...

Перспективата е во производство на квалитетно амбалажирано вино

Елена Младеновска Јеленковиќ, извршна директорка на здружението „Вина од Македонија“ Здружението „Вина од Македонија“ заедно со други здруженија ја формира „Балканската винска мрежа“, која...

Нелегалната сеча ги опустоши шумите

Во пресрет на грејната сезона дрвокрадците масовно ги пустошат македонските шуми, а на социјалните мрежи постојано се појавуваат фотографии на кои се гледаат исечени...

Вартоломеј ќе може слободно да одлучува за автокефалноста на МПЦ

Вселенската патријаршија е еден чекор поблиску до официјалното ставање на маса прашањето за решавање на македонското црковно прашање, откако доби чиста поддршка од Грчката...