20.8 C
Skopje
30.7.2021 - 3:45

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24757)

Се намали невработеноста или заминаа работоспособните?

Експертите укажуваат дека е многу проблематично да се процени колкава е реалната стапка на невработеност, особено ако се земат предвид структурата, образованието и вештините...

Колку сме безбедни од сајбер-заканите?

Во сублимиран заклучок безбедносните експерти тврдат дека во моментов никоја земја од светот не може да се пофали дека е безбедна од заканите што...

Меридијани

Анкара - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека воената операција во североисточна Сирија ќе продолжи до елиминирањето на терористичката закана од курдските бунтовнички...

Истрага против Џулијани за незаконско лобирање

Личниот адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, Руди Џулијани, е цел на истрага на федералните обвинители во Њујорк поради можно прекршување на законот за...

Последен обид на Џонсон да ја убеди ЕУ

Британскиот премиер ќе им понуди на тројцата лидери избор или да му помогнат неделава да постигнат нов договор за брегзит или да се согласат...

Скопскиот акведукт заборавен од луѓето, но не и од природата

Поминаа речиси две години откако се случи чистењето на ѓубрето околу скопскиот акведукт по повод доаѓањето на премиерот Зоран Заев и тогашниот министер за...

Симптоматично откажување на апарати по истекот на гаранцијата

ЕК веќе најави дека ќе излезе со предлог-закон за забрана на програмирано расипување на уредите, а во тек е истрага за тврдењата за постоење...

Зајаците – домашни миленици што се плашат од човечки допир

Доколку зајакот не го прифаќа допирот на сопственикот, може да стане агресивен поради стравот, а тоа претставува проблем во секојдневниот соживот, особено кога е...

Не смееме да допуштиме лекомисленост во врска со јазикот!

За нас повеќе отколку за многу други народи во светот, јазикот претставува, со сѐ што е на него создадено, како говорен и пишуван текст,...