38.8 C
Skopje
1.8.2021 - 15:33

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24757)

Колекцијата „Пепелта на човештвото“ победи на натпревар за еколошка мода

Со ваквите награди, „Редрес“ сака да биде инспирација за да се вложи повеќе во образованието на дизајнерите, за понатаму да има работна сила што...

Емотивните приказни на ветераните го обележија годинашниот „Макфест“

Мартинијан Кириловски со песната „Сто пати на ден“, чиј автор е Ристо Самарџиев, ја освои првата награда на „Макфест 2019“. Ова е негово шесто...

На американските писатели не им пречи да бидат идиоти и дивјаци

Дејвид Ван, еден од водечките автори на помладата генерација Дејвид Ван, еден од водечките американски писатели од помладата генерација, ќе гостува на претстојниот 64. Меѓународен...

Импресивно отворање на „Интерфест“ со оперски гала-концерт

Оперскиот гала-концерт со кој беше отворено 28-то издание на престижниот фестивал на класична музика „Интерфест“ во Битола претставуваше врвна естетска наслада за битолската публика....

Панорама

Атина - Светиот синод на Грчката православна црква официјално ја призна автокефалноста на Украинската православна црква. Одлуката е донесена по барање на Вселенската патријаршија,...

Граѓанска тужба за воена отштета до Србија

Претседателот на Заедницата на повратници од Осиечко-барањската жупанија, Бранко Пек, најави поднесување тужба против Србија поради добивање надомест на воена штета што ја претрпеле...

Евроазиските пазари поблиски за српските компании

Од Европската Унија стигнуваат остри тонови и предупредувања до Србија дека договорот со Евроазиската унија може да ѝ го забави евроинтегративниот процес Со потпишувањето на...

Ангеловска: Нема да има корекции во курсот на денарот

Сите мора да имаат ист третман, особено при плаќањето на јавните давачки, посочува министерката за финансии Нина Ангеловска, која најави дека ќе презема мерки...

Почнаа игрите за тронот во СПЦ, ќе има ли тоа влијание...

Верските аналитичари и познавачи на црковните прашања во Српската православна црква велат дека и на лаиците им е јасно дека од неодамна владиците водат...

Што ќе донесе за Македонија средбата Меркел – Макрон?

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон синоќа имаа средба, која, како што објави претходно германската државна агенција ДПА, дипломатите ја сметаат...