Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24755)

Разузнавачки игри што не знаат за граници

Западни разузнавачки извори тврдат за „Њујорк тајмс“ дека е идентификувана супертајна единица во составот на воено-разузнавачката руска служба ГРУ, со кодно име 29155. Изворот...

Европа и домашните инертни политики ја иселија Македонија

Кои се причините за масовниот егзодус на населението од Македонија, чија е одговорноста, но и каква е улога на Европа во креирањето на проблемот,...

Кадетите против Романија, Косово и Бугарија на БП

За селекторот Брестовац овој турнир ќе биде прв филтер во формирањето на кадетската селекција на Македонија за ЕП - дивизија Б, следната година Македонската машка...

Повеќе од 100 пингпонгари на челинџ-турнирот во Скопје

Земјите од Балканот имаат огромна традиција во пинг-понг, а моите очекувања се да ја посетам вашата земја и идната година, кога водени од позитивните...

Пандев: Со огромна мотивација одиме на победа

Не се сомневам дека ќе го дадеме последниот атом за да го оствариме тоа што го сакаме, дециден е селекторот на Македонија, Игор Ангеловски Против...

Опрема за лов со лак и стрела

Лицето, главата и рацете кај ловџијата со лак и стрела задолжително се покриени, а причините за тоа не се само визуелни туку има и...

Најважната битка за државата

Во светски рамки не постои пример на држава што може да функционира и да опстане без луѓе. Затоа на извештајот на Светска банка треба...

Изградбата на добар имунитет е трка на долги патеки!

Есенско-зимскиот период традиционално носи зголемен број болни во лекарските ординации и аптеките, најчесто од респираторни заболувања на горните дишни патишта. Главната причина за тоа...

Попис на населението ќе нема ни во 2020 година

Со години се говори и говориме колку ни се потребни одредени податоци. Истите тие се во функција на разни пресметки во сите сегменти од...