Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24755)

Промоција на книгата „Раштани низ вековите“

Во големата сала од Центарот за култура во Кичево, вечерва, во 19 часот, ќе биде промовирана книгата на Зоран. Б. Стојаноски, „Раштани низ вековите“....

Седум концерти на фестивалот на камерна музика „Златна лира“

Фестивалот на камерна музика „Златна лира“ ќе се одржи од 16 до 31 октомври. На отворањето ќе се одржи концерт на клавирското дуо Гелебешеви...

НАСА до 2024 година ќе испрати луѓе до Месечината

Леталата треба да бидат дизајнирани на тој начин што ќе бидат дел од вселенската станица што НАСА планира да ја изгради во орбитата на...

Петра Јовановска изложува во Париз

Уметницата Петра Јовановска презентира свои дела во изложбената сала на македонската амбасада во Париз, на изложба насловена „Во границите на мојот круг“. На неа...

Меѓународна награда за Биљана Тануровска Ќулавковски

ЕНКАТК, водечката европска мрежа на универзитети за културни политики и менаџмент во култура, која дејствува меѓународно, ја прогласи Биљана Тануровска Ќулавковски за победничка во...

Годишна фотоизложба на „Чкрап“ во Тетово

Со наслов „Фотографии 2019“, во Уметничката галерија во Тетово, вечерва, во 20 часот, ќе биде отворена 16-та годишна изложба на членовите на фотогрупата „Чкрап“...

„Улис“ од Џемс Џојс

По препорака од Надежда Чачинович и нејзиниот „Водич низ светската книжевност за интелигентна жена. Корисен и за интелигентни мажи“, напишан со намера да го...

Бисер балкански

Германско обединување на Албанците! - Не можам да кажам дека националното обединување се случува во ЕУ. Таму им се придружуваме на Данците, Австријците и на...

Блискоста меѓу Вучиќ и Ердоган – повеќе маркетинг од економија

Дводневната посета на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на Белград беше проследено со големо медиумско внимание во Србија и во Босна и Херцеговина. Како...

Наглото вадење пари од банките ќе ја ослабне економијата

Евентуалното воведување негативни каматни стапки на депозитите на граѓаните би значело засилено повлекување на нивните денарски депозити и нивно претворање во девизи што, пак,...