Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24753)

Балканска поетска средба

Во Кочани се одржа Балканска поетска средба во организација на градската библиотека „Искра“ од Кочани, на која настапија поетите: Киро Герасимов, Славица Цветкова, Аника...

Промоција на едицијата „Најдобрата кинеска литература за деца“

Денеска, со почеток во 12.30 часот, во градската библиотека „Гоце Делчев“ во Штип, ќе биде промовирана едицијата во десет книги „Најдобрата кинеска литература за...

„Прашливи цвеќиња“ е одговор на моите постадолесцентски размислувања

Мирослав Илиќ, режисер Најмногу влијание на суштината на сценариото од филмот имаа моите лични постадолесцентски, егзистенцијални тенденции и размислувања за тоа како би требало едно...

Промоција на „Веселата зграда“ од Голејшка и Драш

Промоција на новата книга за деца „Веселата зграда“ од авторката Ана Голејшка Џикова и илустраторот Драган Китановски - Драш ќе се одржи утре, во...

Долгоочекуваниот концерт на Лиса Жерар вечерва во филхармонија

Долгоочекуваниот и возбудлив концерт на Лиса Жерар и нејзиниот последен проект со женскиот хор од Бугарија, добитник на престижната награда „греми“, „Д мистери оф...

Панорама

Белград - Турција го поддржува продолжувањето на дијалогот на Приштина и Белград за траен и сеопфатен договор, поради тоа што овој договор е од...

Изборен пораз на борците на ОВК

Изборите на Косово донесоа први значајни промени во гласањето на граѓаните по завршувањето на војната, затоа што првпат по 20 години се исклучени од...

Трошоците на живот пораснаа

Трошоците на животот во септември годинава, во споредба со септември лани, пораснаа 0,3 отсто, а индексот на цените на мало бележи намалување од 0,7...

Поевтинуваат бензините

Цените на бензините од полноќ се намалуваат од половина до еден денар, објави Регулаторната комисија за енергетика. За еден денар се намалува цената на еуросупер...

Србија бара подобро решение за преминот Прешево – Табановце

Царините на Србија и на Македонија работат на подобрување на одредени аспекти од заедничката контрола на граничниот премин Прешево - Табановце, посочи заменик-директорот на...