19.8 C
Skopje
27.7.2021 - 6:14

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24752)

Кокаин купувале менаџери на кафе-барови, адвокати, банкари, административци…

Според извештај на мвр Воглавно Македонија се користи како транзитна земја за кокаинот и во помал број случаи како крајна дестинација. Заплената на наркотични средства...

Белгија в четврток може да стапне, а Македонија да зачекори кон...

СЛЕДУВА ИНТЕРЕСНА НЕДЕЛА ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО 2020 ГОДИНА Со три бода од дуелот со Словенија во Скопје, репрезентацијата на Македонија најмалку ќе...

Мухамад, Баршим и Ковач – ѕвезди на завршницата во Катар

Мухамад од САД го урна сопствениот светски рекорд на 400 м со пречки, Баршим од Катар во скок во височина предизвика одушевување на трибините,...

Државни рекорди на Ивановски и на Поп Арсова на „Скопје трча...

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски е годинашниот победник на уличната трка „Скопје трча 10 км“ во организација на Сојузот на спортови на Скопје, во соработка...

И владиците на МПЦ излегоа на терен

Последните две синодски седници, наместо во Архиепископијата на МПЦ, владиците ги одржуваа во различни епархии. Засега никој од МПЦ не ги открива причините за...

Ѓоковиќ го зголеми водството на АТП-листата

Светскиот рекет број еден освои нови 500 поени со победата во финалето на турнирот во Токио Светскиот рекет број еден, Србинот Новак Ѓоковиќ, по едномесечна...

Има ли Македонија своја доктрина

НАЦИОНАЛНИТЕ СТРАТЕГИИ НА СОСЕДИТЕ - МНОГУДЕЦЕНИСКА КОНСТАНТА (2) Во балканскиот контекст, кога сите соседски држави што ја опкружуваат Македонија имаат свои национални стратегии во однос...

Во исцрпувачко финале Раџабов во тајбрејк го победи Динг

Раџабов и Динг му се придружија на Каруана на Турнирот на кандидатите за предизвикувач на светскиот првак Карлсен. Третото место на СК во Канти...

Павлов триумфира на Премиер-лигата во Москва

Тој во големото финале во категоријата до 60 кг во борби го победи со 3-1 турскиот претставник Ерај Самдан и освои значајни бодови за...

Стевче Алушовски – импресивна и бурна ракометна кариера

ОД РЕПОРТЕРСКИОТ БЕЛЕЖНИК НА ЗОРАН МИХАЈЛОВ: СЕРИЈАЛ ЗА ВЕЛИКАНИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ (138) Алушовски беше ракометар со најмногу трофеи во Македонија, вкупно 24, од кои...