19.8 C
Skopje
27.7.2021 - 7:26

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24752)

Руска пратеничка уапсена на аеродром во Њујорк

Руската пратеничка Инга Јумашева е приведена на аеродромот во Њујорк, соопшти руската амбасада во САД. Јумашева била приведена од службеници на ФБИ. Поради инцидентот, руската...

Пропаднаа преговорите меѓу Северна Кореја и САД во Стокхолм

Севернокорејскиот претставник Ким Мајонг Гил ги обвини САД дека се одговорни за неуспехот на разговорите за нуклеарната програма по неколкумесечниот застој и покрај новата...

Европа е конструирана со покривот надолу

Студија на Марк Стејн, еден од најчитаните колумнисти во светот Во својата студија за крајот на светот каков што ние го знаеме, Канаѓанецот Стејн пишува...

Кризата во заливот е обид за вовлекување на сунитите и шиитите...

Секој нов инцидент и криза, поттикнати од почнатата војна на исцрпување во Персискиот Залив и поширокиот Блиски Исток, се закануваат да се претворат во...

Над сто лица убиени на протестите во Ирак

Најмалку сто лица, од кои најголемиот дел демонстранти, се убиени, а околу 4.000 се ранети во Ирак, од почетокот на масовните демонстрации во земјата....

Законот за Јавно обвинителство падна во заборав

Откако партиите, т.е. власта и опозицијата, сфатија дека законот за Јавно обвинителство не влијае на добивањето датум за почеток на преговорите, веднаш изгубија интерес...

Панорама

Софија - Централната изборна комисија на Бугарија ги претстави гласачките ливчиња што ќе ги гласаме на локалните избори, кое е поделено на два дела...

Сѐ што гори не е огрев

Во пресрет на грејната сезона повторно со старите дилеми и проблеми Загрижува сѐ позачестената тенденција како средство за огрев во домовите или во работилниците да...

Пограничен спор за складирање на нуклеарниот отпад

Босна и Херцеговина Властите во Сараево најавуваат поведување постапка пред арбитражниот суд по обелоденувањето на одлуката на хрватските државни органи дека локацијата во Двор, која...

Абортусот затворен во идеолошки бариери

ХРВАТСКА Се проценува дека повеќе од 300 илјади жени во Хрватска немаат пристап до примарна гинеколошка заштита Женските репродуктивни права во Хрватска последните години се под...